Fodbold: Tyske spillere truer med strejke
Før onsdagens landskamp mod Sverige strides spillerne med fodboldforbundet om, hvilke støvler de skal spille i.
"Adidas," siger det tyske fodboldforbund.
"Vores egne støvler," siger flere af spillerne på det tyske landshold.
Schalke Arena er onsdag ramme om fodboldlandskampen mellem Tyskland og Sverige, men før kampen er der uro i kulisserne. Spillerne truer med ikke at ville spille, hvis de ikke får lov til selv at vælge støvler. Det skriver Bild.
Det tyske fodboldforbund har siden 1954 haft Adidas som leverandør af spilledragt og støvler, men flere af de tyske Bundesliga-klubber har aftaler med andre leverandører, lige som mange spillere har individuelle kontrakter. Forbundets kontrakt med Adidas løber frem til 2010.
Striden har ikke gjort optakten lettere for den nye træner Joachim Löw, der måske skal vælge sin opstilling blandt spillere i Adidas-støvler.
Ultimatum fra spillerne
VM-helte som Jens Lehmann, Miroslav Klose og Torsten Frings har eksempelvis aftale med Nike, og VM-topscorer Miroslav Klose, der med Adidas-støvler på fødderne blev noteret for fem VM-mål, siger nu, at han føler dig bedre tilpas i Nike-støvlerne.
Ifølge Spigel Online blev fodboldforbundets præsident, Gerhard Mayer-Vorfelder, og landsholdsmanager Oliver Bierhoff på et møde tirsdag stillet over for det ultimatum, at spillerne enter optræder i støvler efter eget valg eller slet ikke optræder.
Oliver Bierhoff siger dog til Spiegel, at han går ud fra, at landskampen gennemføres som planlagt.
"Som udgangspunkt overholder vi vores aftale med Adidas, men der er også mange andre interesser i denne sag, som nu forhandles på højeste plan," siger Bierhoff.
De modstridende interesser mellem spillere og forbund er ikke af nyere dato. I forbindelse med EM i 1996 og VM i 2002 var spillerne også utilfredse med den monopollignede aftale med Adidas.