<!-- Ingen rubrik -->
Brøndby fik uventet hård modstand i åbningskampen, da et helhjertet Vejle-mandskab gav dem kamp til stregen. Og assistenttræner Peter Siggaard forventer ikke, at dagens kamp bliver lettere. »Det bliver nøjagtig lige så svært, selvom de spiller på en helt anden måde. De har fået et boost af selvtillid efter deres sejr over Randers, og Morten Wieghorst er en snu fyr, der véd, hvordan man skal spille på Brøndby Stadion,« roser Siggaard.
Brøndby har fortsat fem mand ude, deriblandt Martin Retov og Kasper Lorentzen og stiller med samme trup som sidst, hvor de kunne glæde sig over, at Martin Ericsson er ved at finde sit gamle jeg. »Han er en anden type end Johan Elmander, men lige så farlig. Han er ved at genfinde troen på sig selv, og så bliver han endnu bedre, end han var for AaB,« vurderer Peter Siggaard.
Efter 5-0 sejren over et svagt Randers-hold skal Morten Wieghorsts spillere ned på jorden igen, når de skal møde trænerens gamle klub, Brøndby. FC Nordsjælland har således endnu ikke formået at besejre kollegaerne fra vestegnen, og blot taget point for dem en enkelt gang. Allan Olesen og Bosun Ayeni er tvivlsomme før kampen, hvilket har givet plads til Søren Krogh, Dennis Bo Mortensen og Søren Christensen i en foreløbig bruttotrup.