Bäckman: Norge klasser bedre end Danmark

Den danske ishockeylandstræner Per Bäckman har forståelse for, at hans hold gik tabte stort til Norge ved VM.

Den danske landstræner Per Bäckman mener, at der er stor forskel på det danske og det norske ishockeylandshold, som tirsdag mødtes i Danmarks sidste kamp ved VM i Stockholm.

Norge vandt 6-2, og Bäckman er imponeret af det norske hold.

- De har 13 spillere i den svenske eliteserie, vi har to. Der er en enorm klasseforskel på holdene, og det kan være, man ikke forstår det i Danmark, siger Per Bäckman, der før VM betegnede kampen mod Norge som fifty-fifty.

Men selv om danskerne tabte kampen klart og undervejs lukkede fem mål ind på 13 minutter i en mareridtsagtig anden periode, har landstræneren forståelse for den danske præstation.

- Vi gjorde et tappert forsøg, og jeg var egentlig imponeret af, at drengene havde så mange kræfter tilbage. De blev lidt frustrerede, da de ikke fik udnyttet fire-fem store chancer.

- Det er helt naturligt, at der kom lidt frustration. Det er klart, at det ikke er noget, man håber på, men det var vel fordi, vi havde arbejdet så hårdt for at lave mål.

- I sidste periode lavede vi to mål, og det var godkendt under de forudsætninger, siger Per Bäckman.

Han erkender, at holdet ikke nåede det erklærede mål om kvartfinalen, men fastholder, at Danmark langt hen ad vejen spillede god ishockey og blot manglede heldet.

- Vi gik ind med en høj målsætning. Vi spændte buen og ville tage det næste skridt. Vi kunne have haft seks point efter de første to kampe. Så det er vældig små marginaler, der afgør det.

- Vi nåede ikke vores mål, så den del af det kan man ikke være tilfreds med, lyder konklusionen fra Per Bäckman.

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.