Svenskere sjuskede sig til sejr

Svenskerne krydrede blændende spil med underlige fejl, men de blågule vandt sikkert over Tyskland.

VM-euforien har så småt ramt Stockholm - vel at mærke, når svenskerne selv er i aktion på isen. Der var med officielt 11.500 tilskuere således tæt på fyldt i Globen, hvor svenskerne onsdag tog fjerde sejr af fire mulige, da Tyskland blev slået med 5-2.

Og det svenske stjerneensemble var tilsyneladende opsatte på at belønne publikum for at møde frem i tusindtal efter den tilskuermæssigt noget skuffende VM-start i sidste uge.

De blågule væltede frem i bølger mod det tyske mål, hvor Dennis Endras måtte værge for sig med alle tænkelige kropsdele, for at holde svenskerne væk.

Stjerner sløsede

Men spillelysten gik ud over disciplinen, specielt i første periode, hvor de dyrt betalte NHL-spillere på skift sløsede og gav de spillemæssigt begrænsede tyskere adskillige målchancer.

Derfor - og fordi tyskerne viste flot evne til at holde hovedet koldt, selv i de perioder, hvor svenskerne skruede tempoet i vejret - holdt træner Jakob Kollikers mandskab sig flot inde i kampen og skabte reel spænding, da de til sidst i anden periode reducerede til 2-3.

Men hjemmebanefavoritterne var dog hele tiden det ventede skridt foran, og da først Niklas Persson og siden Johan Franzén hakkede pucken ind bag Endras i tredje periode, var det efterhånden småt med den tyske modstandskraft.

Svenskerne har nu samlet 12 point for fire kampe og har i perioder spillet rigtig fornem ishockey. Og mon ikke antallet af koncentrationsfejl bliver mindsket, når turneringen i næste uge går ind i sin knald-eller-fald fase.

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.