Usain Bolts makker er udelukket på livstid
Den jamaicanske sprinter Steve Mullings er udelukket på livstid, efter han igen er blevet knaldet for doping.
Jamaica har de seneste år siddet tungt på verdensherredømmet i atletikkens prestigefyldte sprinterdiscipliner, men tilsyneladende er ikke alle de jamaicanske medaljer vundet på lovlig vis.
Ikonet Usain Bolt viser gang på gang, at han er verdens hurtigste mand, men en af de landsmænd, der i 2009 hjalp Bolt til VM-guld i 4x100 meter, er nu blevet udelukket på livstid for brug af doping.
Steve Mullings hedder synderen, der har fået kniven i hjemlandet.
Vanddrivende middel
Mullings blev i 2004 udelukket i to år, efter han var blevet afsløret for brug af et vanddrivende middel, og i år gik han så i dopingfælden igen.
Efter sin tredjeplads på 100-meteren ved det nationale mesterskab i juni afleverede han en test indeholdende et forbudt stof, der kan bruges som sløringsstof for andre ulovlige stoffer.
Disciplinærudvalget i det jamaicanske antidopingagentur valgte mandag at udelukke Mullings på livstid.
- Vi i udvalget mener, der må sendes en klar og kraftfuld besked til alle udøvere i Jamaica og andre steder om, at misbrug ikke tolereres i idrætten, siger udvalgsformand Lennox Gayle til nyhedsbureauet Reuters.
Mullings vandt VM-guld på 4x100 meter ved VM i Berlin for to år siden sammen med Usain Bolt, Asafa Powell og Michael Frater.
Steve Mullings har nu mulighed for at anke dommen til den internationale sportsdomstol (CAS), og det er meget sandsynligt, at det sker.
Hans advokat Alando Terrelonge gør det klart overfor Reuters, at han forventer, at Mullings vælger at anke til CAS. Advokaten kalder dommen unfair.