Russisk ishockey-liga vil have dansk hold
Danmarks Ishockey Union tygger på tilbud om at få et dansk hold med i den russiske KHL-liga.
Dansk ishockey har fået tilbud om at få et dansk hold med i verdens næstbedste ishockey-liga, den russiske KHL-liga.
Repræsentanter for den russiske liga har henvendt sig til Danmarks Ishockey Union (DIU) med tilbuddet, som forbundet nu tygger på. Der er både fordele og ulemper, vurderer DIU-direktør, Enver Hansen.
- Det vil gøre, at vi har mulighed for at få vores landsholdsspillere fri. Det har vi ikke, når de spiller i NHL. Men det vil vi have, hvis de spiller i KHL, som respekterer de internationale pauser. Så det er en god ting for os.
- På minussiden står, at det kan gå ud over vores kerneprodukt, vores hjemlige liga, og det er vi ikke interesseret i under nogen omstændigheder. Hvis der er en risiko for det, vil vi ikke anbefale det, siger Enver Hansen.
Kun i KHL
Tilbuddet fra russerne går på at etablere et helt selvstændigt dansk hold, som kun skal spille i den russiske liga.
DIU-direktøren kan godt se, hvem et dansk KHL-hold ville være interessant for.
- Der kunne man pege på en Mads Christensen fra den tyske liga. Og der er gode spillere i den svenske eliteserie, og man kunne også trække en spiller eller to hjem fra NHL, for der er meget bedre lønninger i KHL, siger Enver Hansen.
Undersøges
- Vi er i undersøgelsesfasen nu, og vi vil lige se, om idéen er gangbar, og vi vil rådføre os med klubberne, siger Enver Hansen.
Et eventuelt dansk hold i KHL-ligaen skal etablere sig med sponsorer på det russiske marked.
- Man skal gøre det af hensyn til det russiske marked, og ikke af hensyn til det danske. Det kan være fordi, man allerede er på det russiske marked, eller fordi man gerne vil ind på det. Og der får man en rigtig god platform, siger Enver Hansen.
Der er endnu ikke sat en deadline for projektet.