Cykling: Tyskere øger dopingkontrol
Både i det tyske cykelforbund og på storholdet T-Mobile øger man nu intensiteten i dopingkontrollen af rytterne.
Præsidenten i cykelforbundet, Rudolf Scharping, siger i forbindelse med Tyskland Rundt, at man vil indføre langt flere prøver af højere kvalitet, som vil blive foretaget mere intensivt.
Derudover slår han fast, at man vil skærpe straffene, således at ryttere, der tages for doping, får livstidsudelukkelse fra at stille op for det tyske forbund ved eksempelvis VM og OL.
Også på T-Mobile strammer man dopingskruen. I fremtiden vil rytterne på holdet skulle forpligte sig til at gennemføre helt nye, detaljerede blodtests, som skulle kunne vise, om de benytter bloddoping med brug af deres eget blod.
»Disse forhold vil fremover blive skrevet ind i kontrakterne med rytterne. Derudover forbereder vi et større internt program, som er klar i slutningen af august,« siger Christian Frommert, T-Mobiles talsmand.