Esbjerg skød nyt liv i kampen om DM-guldet
Esbjerg sikrede sig sin første udesejr i årets finaleserie i ishockey, da vestjyderne søndag eftermiddag i Aalborg Skøjtehal vandt 4-3 over AaB efter forlænget spilletid. Sejren betyder, at stillingen mellem de to hold nu er 3-3 i kampe, og nu skal årets DM-titel afgøres i den syvende finalekamp på tirsdag i Esbjerg.
Størsteparten af de 2075 tilskuere var ellers godt i gang med guldfesten, da AaB førte med 3-2, da der blot manglede fire minutter af kampen. Det resultat ville gøre AaB til danske mestre for første gang i 23 år, men så udlignede Tomas Kupka til 3-3.
Dermed skulle kampen afgøres i forlænget spilletid, og her var der spillet seks minutter, da Petter Bart Hansen lavede sit første mål i denne sæson og sikrede Esbjerg sejren.
/ritzau/