Nu er det danske OL-hold på plads
Det bliver det største antal danske deltagere siden OL i Atlanta.
Danmarks Idræts-Forbund (DIF) har udtaget den endelige danske trup til OL i London, som kommer til at tælle 112 atleter.
De seneste 28 atleter er netop blevet udtaget, og blandt dem er baneholdet og landevejsholdet i cykling samt Caroline Wozniacki i tennis.
"Danmark stiller med et stort og stærk hold til Legene i London, og med en rigtig god blanding af erfarne OL-deltagere og debutanter," siger Jesper Frigast Larsen, der er elitechef i DIF og chef de mission for OL-holdet, i en pressemeddelelse.
Største hold siden Atlanta
De 112 danske deltagere er det største danske antal deltagere siden OL i Atlanta i 1996, hvor der var 126 danske atleter med.
"112 atleter på det danske OL-hold er hele 28 flere end ved Legene i Beijing for fire år siden, og for første gang nogensinde får Danmark to håndboldhold med til OL," siger Jesper Frigast Larsen.
Medaljemålsætningen for det danske OL-hold er også klar.
"Medaljemålsætningen er på otte medaljer, og sidst Danmark vandt så mange medaljer var i Athen i 2004 og helt tilbage i Mexico i 1968," siger Jesper Frigast Larsen.
OL starter den 27. juli og varer indtil den 12. august.