"Det ville ikke ske i NHL"
Philip Larsen oplever sjældent at få så meget plads til skud, som han gjorde mod Italien.
NHL-backen fra det danske ishockeylandshold, Philip Larsen, havde travlt med at hamre pucken af sted mod mål i aftenens træningskamp mod Italien.
Danmark vandt kampen 4-2, men ingen af målene blev sat ind af Dallas Stars-spilleren, selv om han ihærdigt prøvede at score i på et bestemt tidspunkt i første periode. Fire gange på omkring 40 sekunder halvvejs inde i perioden skød det 22-årige stortalent til pucken.
”Det ville aldrig ske i NHL, da spillerne er enormt dygtige til at komme ind i skudlinjerne. Derfor er det ikke så tit, at jeg får så meget plads til skud, og det er også derfor, at jeg tager skuddet, når jeg får pladsen. Også til VM,” siger Philip Larsen.
Italien gav meget plads til Danmark i første og tredje periode, hvorimod udeholdet i anden periode var godt med i kampen og fik reduceret til 2-3. På søndag skal Danmark møde netop Italien i danskernes anden kamp i Stockholm, og Philip Larsen forudser ingen let kamp.
”Kampen i dag har vist os, at vi absolut ikke skal undervurdere Italien. Det er et rigtig godt hold, og det kunne ses i anden periode, hvor de tog over. Det må ikke ske igen, og vi skal op i et højere tempo over hele kampen på søndag,” forklarer Philip Larsen.
VM starter for Danmarks vedkommende på fredag, hvor Tjekkiet venter.