Ung dansk spiller tævede Satan
Den unge Jesper B. Jensen røg i slagsmål med den slovakiske legende med det specielle navn.
Det kunne ikke ses, at der er 17 år og adskillige kilo mellem Jesper B. Jensen og den slovakiske legende Miroslav Satan, da de to pludselig udvekslede knytnæveslag på isen i Bratislava.
Den slovakiske målmand havde netop reddet et skud, og kaoset foran VM-værternes mål blev pludselig afløst af to spillere, der skubbede hinanden og målet af sted langs isen.
Efter et kort, men intenst slagsmål skilte dommerne de kamphaner ad og sendte dem i straffeboksen.
Tilbage lå Miroslav Satans hjelm og handske på isen.
Ingen respekt
”Han var allerede halvt faldet, da jeg gav ham et lille skub. Så blev han vist sur over, at der kom en lille juniorspiller og blandede sig,” sagde en smilende Jesper B. Jensen efter kampen.
På spørgsmålet om, hvad man tænker på, når man som teenager giver sig i lag med en af hjemmepublikummets favoritter, svarer den Jesper B. Jensen.
”Jeg synes ikke, at man skal have respekt for ham, når han opfører sig som en idiot.”
Trætheden meldte sig
Som hos så mange andre af de danske spillere meldte trætheden sig hos Jesper B. Jensen i løbet af kampen, som Danmark tabte med 4-1.
”Vi spillede en god første periode, men så blev vi trætte i anden periode. Der havde vi mange pucktab, men det har også været en lang turnering.”
Danmark er efter dagens kamp færdige ved dette års VM, men trods mange afbud fra profiler lykkedes det altså at undgå nedrykningsspillet.