Badminton: Udsolgt hos Peter Gade
Der var totalt udsolgt hos Peter Gade, da han i aften stod over for Muhammed Roslin Hashim fra Malaysia i tredje runde af Realkredit Danmark Open.
Peter Gade havde været gennem nogle hårde kvalifikationskampe samt to udmarvende kampe onsdag og havde ikke mere at give af mod malayen, som uden problemer vandt med 15-11 og 15-4 i Farum Arena.
Til gengæld var der opløftning for Peter Rasmussen, Kenneth Jonassen og Anders Boesen, som alle spillede sig i kvartfinalen. Den ene bliver endda en ren dansk styrkeprøve mellem Boesen og Jonassen.
Peter Gade havde spillet forrygende i onsdagens kamp mod den topseede kineser Lin Dan og var nasturligvis godt skuffet ovenpå nedturen mod Muhammed Roslin Hashim.
- Selvfølgelig er det svært lige nu. Jeg er meget skuffet og lidt indebrændt, men jeg kan glæde mig over kampen i går. Det har været hele turneringen værd, sagde Peter Gade, der aldrig kom ind i kampen og blev ved med at lave fejl.
/ritzau/