Glæde over Team Danmark-underskud
Team Danmark fremlagde på det seneste bestyrelsesmøde regnskabet for 2003, der viste et underskud på 1,6 mio. kr. Alligevel er Team Danmarks bestyrelsesformand, Erik Nielsen, ganske godt tilfreds.
"Det var et godt regnskab. Vi har et underskud på 1,6 mio. kr., men det er faktisk rigtig godt, for vi havde budgetteret med et underskud på 4,8 mio. kr. Så man kan sige, at vi har fået et 'overskud' på 3,2 mio. kr.," siger Erik Nielsen.
Budgettet for 2003 er blevet bedre end forventet, fordi Team Danmark har fået flere tipsmidler, end der var budgetteret med.
Underskuddet er velovervejet. Team Danmark har i øjeblikket en formue på 28 mio. kr., og den har bestyrelsen besluttet at nedbringe, så pengene kan komme idrætsudøverne til gode.
/ritzau/