Wieghorst: Det gik efter bogen
Med fire scoringer leverede FC Nordsjælland søndag varen foran 5.727 tilskuere på Farum Park, da Viborg blev sendt hjem til det midtjyske med et nederlag på 1-4. Efter kampen var FCN-træner Morten Wieghorst glad for, at hans tropper gjorde sit til at underholde de usædvanligt mange tilskuere på de kanter. Måske kunne de fristes til at komme igen.
- Det gik lige efter bogen. På taktikmødet før kampen havde jeg nævnt, at der sikkert ville være flere tilskuere end normalt, så derfor var det vigtigt at være tændt fra første fløjt, som mine spillere også var. Jeg håber, at tilskuerne følte sig godt underholdt og kommer igen, sagde Morten Wieghorst.
Thomas Lindrup, Morten Nordstrand og Søren Christensen leverede de nordsjællandske scoringer, mens Viborgs forsvarsspiller Thomas Andie var så uheldig at score i eget net. Evigt farlige Steffen Højer blev noteret for gæsternes scoring, da han reducerede til 1-2 midt i første halvleg.
/ritzau/