Anti-doping agentur mødte op i landsholdslejr for at teste to afdøde fodboldspillere
Den norske landstræner, Ståle Solbakken, troede, at der var tale om skjult kamera. Antidopingmyndighederne lægger sig fladt ned.
Ståle Solbakken begyndte hurtigt at undre sig.
Træneren for det norske herrelandshold i fodbold var med til at tage imod to udsendte fra landets anti-doping agentur, Antidoping Norge.
De havde udvalgt seks spillere, der skulle deltage i en dopingkontrol under den igangværende landsholdssamling.
»Følgende spillere var blevet udtaget til test: Erling Braut Haaland, Jørgen Strand Larsen, Antonio Nusa, Oscar Bobb, Einar Gundersen og Jørgen Juve,« opremsede Ståle Solbakken på et pressemøde onsdag, mens han forsøgte at skjule et smil.
»Så begyndte vi at undre os. Men de mente det alvorligt. Så vi måtte ringe til Antidoping Norge og høre, om der var tale om skjult kamera,« fortsatte landstræneren og fik de fremmødte pressefolk til at grine.
»Vi plejer at ramme bedre«
Sagen er nemlig, at Einar Gundersen og Jørgen Juve ikke længere repræsenterer det norske landshold. Det har sin naturlige årsag - Gundersen døde i 1962, mens Juve mistede livet i 1983.
I øvrigt er Oscar Bobb langtidsskadet med et brækket ben og dermed heller ikke med i landsholdslejren.
Hos Antidoping Norge forklarer kommunikationschefen Halvor Byfuglien, at der er tale om en uforklarlig fejl.
»Det skulle selvfølgelig ikke være sket, og det er pinligt. Vi må tjekke op på vores rutiner,« siger han til avisen Dagbladet.
Kommunikationschefen tilføjer, at repræsentanterne fra fodboldforbundet tog misforståelsen med et smil, og »at der er ingen tvivl om, at vi plejer at ramme målet lidt bedre«.
Ståle Solbakken og co. skal i aktion mod Kasakhstan i Nations League fredag kl. 16 - desværre uden Oscar Bobb, Einar Gundersen samt Jørgen Juve. Den sidstnævnte herre kan pudsigt nok snart blive overhalet som den mest scorende landsholdsspiller for Norge af Erling Braut Haaland, der mangler tre mål for at overgå den nuværende rekord på 33 scoringer.