Et nyt agentur vil hjælpe unge danskere op i verdenstoppen
En erfaren svømmeleder har taget initiativ til et helt nyt koncept, der skal realisere andres drømme ved hjælp af gavmilde virksomheder og et samarbejde med Københavns Universitet.
Det er ikke de etablerede topnavne, der er fokus på, men derimod de talenter, der kan udvikle sig til at blive de næste verdensstjerner i klasse med f.eks. Viktor Axelsen eller Pernille Blume.
Det er udgangspunktet for Ricki Clausen, der har været svømmetræner og sportschef i mere end 25 år. Nu har han taget initiativ til at skabe agenturet Scandinavian Athletes, der har fået tre unge svømmere som dets første klienter: Mathias Rysgaard, Thea Blomsterberg og Nicholas Castella.
»Som træner har jeg arbejdet med nogle af landets bedste svømmere. Jeg har set, hvor pressede de er i hverdagen, når de skal finde et arbejde, mens de studerer, og mens de skal forsøge at udvikle sig som svømmere. Ofte har jeg tænkt, »hvis bare han eller hun havde haft seks timer mere til at restituere i …«. Det handler om at give dem en ordentlig mulighed for at konkurrere med deres udenlandske konkurrenter,« siger Ricki Clausen.