Southgate opfordrer til sammenhold efter ungarske tæsk
Englands landshold er en stærk enhed, som nok skal vise kvalitet, siger Gareth Southgate efter 0-4-nederlag.
Det var en gedigen afklapsning, som Ungarn kvitterede med, da landets fodboldlandshold mødte sin engelske pendant tirsdag aften i Nations League.
0-4-nederlaget er et resultat, der formentlig sent vil gå i glemmebogen hos de engelske fodboldfans.
Alligevel opfordrer holdets manager, Gareth Southgate, de engelske fans til at fastholde deres støtte til spillertruppen.
- Jeg forstår udmærket, at aftenens nederlag giver stof til eftertanke, siger han ifølge det franske nyhedsbureau AFP.
- Men jeg vil sige, at denne her gruppe spillere har været fantastiske for landet, og det er vigtigt at holde fast i dem, for de kommer til at være stærke fremover.
Ungarn kom foran 1-0 efter 15 minutters spil, og med lidt over 20 minutter igen åbnedes sluserne, og englænderne lukkede endnu tre mål ind, inden kampen blev fløjtet af.
England ligger aktuelt sidst i sin Nations League-gruppe med risiko for at rykke ned i det næstbedste lag af nationer.
Englænderne har to point efter fire kampe. Der er tre point op til Italien på tredjepladsen og fire op til Tyskland på andenpladsen. Ungarn fører gruppen med syv point.
Alligevel er det ikke tid til at gå i panik.
Det siger anfører Harry Kane, som samtidig affejer enhver tanke om, at Southgate bør fyres som manager.
- Det var en af de aftener, man helst vil glemme, men vi er nødt til at tage det med oprejst pande. Vi bliver nødt til at bevæge os fremad, siger han.
- Vi er ved at forberede os til VM, og det er det vigtigste.
VM bliver i år afholdt i Qatar mellem den 21. november og 18. december. England er blevet udtrukket i gruppe med USA, Iran og Wales.