Magnussen endte som nummer 13 i Monaco-kvalifikation
Kevin Magnussen røg ud i anden kvalifikationsrunde, da startrækkefølgen til Monacos grandprix skulle på plads.
Det så lovende ud til at starte med, men sluttede en smule skuffende for Kevin Magnussen, da kvalifikationen til Monacos Formel 1-grandprix lørdag løb af stablen.
Danskeren røg ud i anden kvalifikationsrunde og starter som nummer 13 søndag. Magnussens holdkammerat, Mick Schumacher, holder to pladser længere tilbage som nummer 15.
Hjemmebanehelten Charles Leclerc tog pole position i sin Ferrari og starter derfor forrest søndag. Leclerc, der er født og opvokset i Monaco, skal søndag forsøge for første gang i sin Formel 1-karriere at gennemføre et løb i egen hule.
Leclerc starter lige foran holdkammeraten Carlos Sainz og Red Bulls Sergio Perez. De to ramlede sammen til sidst i tredje og sidste kvalifikationsrunde efter at begge mistede kontrollen med deres biler i sving otte med få sekunders mellemrum.
Den forsvarende verdensmester, Max Verstappen, holder i fjerde startposition søndag.
Kevin Magnussen gik i sikker stil videre fra første kvalifikationsrunde, Q1, hvor 20 blev til 15. Danskeren sluttede med ottendebedste tid, mens Mick Schumacher kun lige klarede sig videre som nummer 14.
Men i Q2 sluttede det altså for Magnussen, der fik sit sidste forsøg på at sætte en god tid spoleret en smule af trafik.
Kvalifikationen til Monacos grandprix betragtes som særlig vigtig i forhold til ved andre løb, da det normalt er besværligt at overhale på den smalle bane i fyrstedømmet. Derfor er det en fordel at starte så langt fremme som muligt.
Søndagens løb, der er sæsonens syvende, starter klokken 15. Max Verstappen fører VM-stillingen med seks point ned til Charles Leclerc.