VM-medaljevinder Matti Breschel slutter karrieren søndag
Bretagne Classic - Ouest-France bliver Matti Breschels sidste løb som professionel cykelrytter.
Lørdag fyldte Matti Breschel 35 år, og søndag bliver der sat et endegyldigt punktum for en 15 år lang professionel cykelkarriere, når han kører sit sidste løb.
Pludselig kunne jeg mærke, at jeg var brugt op og ikke længere kunne det her med at træne 35.000 km om året og lide stort set hver eneste dag.Matti Breschel, professionel cykelrytter på EF Education First-holdet.
Det har længe været kendt, at EF Education First-rytteren Matti Breschel var i gang med sin sidste sæson som professionel, men selv om sæsonens anden halvdel lige er begyndt, bliver det nordvestfranske løb Bretagne Classic, Ouest-France ved Plouay søndag den 1. september det allersidste i karrieren.
»Det er en stor beslutning, så den har været tænkt godt og grundigt igennem og lang tid undervejs,« siger Matti Breschel, men tilføjer, at det ikke bliver en tårevædet afsked med sporten som aktiv:
»Jeg er virkelig ved at være mæt. Nysgerrigheden, for at se hvad der på den anden side, fylder mere og mere, så jeg glæder mig til at komme i gang med et andet liv.«
Matti Breschel fik i februar konstateret den autoimmune sygdom psoriasisgigt, som har fremskyndet beslutningen, men han fortæller, at det kun er den medvirkende årsag. Det er en generel træthed, der gør, at dette bliver den sidste sæson.
Har prøvet det meste
»Jeg har været i gamet så mange år og har oplevet alt og prøvet det meste og føler mig meget godt tilfreds, men pludselig kunne jeg mærke, at jeg var brugt op og ikke længere kunne det her med at træne 35.000 km om året og lide stort set hver eneste dag.«
Det har dog været en længere beslutningsproces, særligt da annonceringen af Tour de France-starten i Danmark i 2021, som han gerne ville have deltaget i, kom frem. Gradvist måtte Matti Breschel dog erkende, at konstateringen af gigt ikke kunne forenes med et liv som professionel cykelrytter. I foråret blev sygdommen holdt tilbage med medicin, men det var i en hæmmet udgave. Bl.a. måtte han udgå undervejs på årets fjerde etape i Giro d’Italia.
»Inden jeg begyndte Giro d’Italia, havde jeg sat mig for, at hvis jeg ikke kunne komme igennem løbet, havde jeg ikke lyst til at fortsætte.«
Selv om den aktive cykelkarriere slutter, skal Matti Breschel også i fremtiden have med sporten at gøre. Han skal kommentere cykelløb på tv-kanalen Eurosport og være en del af noget, som han endnu holder hemmeligt.
I sin karriere har Matti Breschel bl.a. vundet både sølv og bronze ved VM, han har en etapesejr i Vuelta a España og er rekordholder med ni etapesejre i Danmark Rundt, hvoraf de fire er i Vejle med afslutning på den stejle Kiddesvej.