Dopinganklaget topbokser: Jeg spiste vildsvin
Tyson Furys comeback har stadig lange udsigter, efter at han forsømte at møde op til høring i dopingsag.
Sværvægtsbokseren Tyson Fury er stadig suspenderet på grund af en verserende sag om doping, men han håber på at få comeback i ringen til foråret.
Forleden mødte han dog ikke op, da det det britiske dopingagentur havde indkaldt til en høring i hans sag.
Den tidligere verdensmester testede positiv for det forbudte stof nandrolon i februar 2015, men først året efter blev der formelt indledt en sag mod ham. I den mellemliggende periode vandt Tyson Fury overraskende over ukraineren Wladimir Klitschko i en af de største overraskelser i boksesporten, og en revanchekamp var på programmet i juli sidste år.
Den kamp trak Tyson Fury sig fra samme dag, da de britiske dopingmyndigheder indledte en sag mod ham. Tyson Furys begrundelse for ikke at stille op var en forstuvet ankel.
Også Tyson Furys fætter, Hughie Fury, blev anklaget for indtagelse af nandrolon, men de to hævder, at stoffet er kommet ind i deres organismer efter at de havde indtaget vildsvinesteg fra et dyr, der ikke var blevet kastreret.
I september sidste år testede Tyson Fury desuden positiv for kokain, som han efter eget udsagn tog for at komme sig over en depression. Han valgte kort tid efter selv at frasige sig sine titler, hvorefter han blev suspenderet.
Det næste par dage bliver sagen fremlagt ved en høring, hvorefter det forventes at tage et par uger, indne der er en afgørelse. Tyson Fury forventer at genoptage karrieren til foråret.
»Sidst i april, i begyndelsen af maj. Til den tid er jeg klar, træningsplanen er lagt,« siger den optimistiske sværvægtsbokser til engelske medier, blandt andet The Guardian.
Hvis han kommer til at bokse, formentlig skal op mod landsmanden Tony Bellew, som besejrede den tidligere sværvægtsmester David Haye i foråret.