Skiskytter smider Rusland ud i kulden
Som en udløber af dopingskandalen fra Ol i Sotji får Rusland kun status af provisorisk medlem af den internationale skiskydningsunion.
Rusland kan ikke længere stemme på den internationale skiskydningsunions (IBU) møder, russerne kan ikke stille forslag på kongressen eller på andre møder, og russerne kan ikke komme med kandidater til eventuelle valg til tillidsposter i organisationen.
Det har IBU besluttet som en udløber af dopingskandalen efter vinter-OL i Sotji i 2014, hvor den internationale olympiske komite, IOC, sammen med Wada, det internationale dopingagentur, har bevist, at der har fundet statsstyret doping sted i toppen af russisk elitesport.
Degraderingen af Rusland gælder resten af sæsonen og får i realiteten ikke voldsomme konsekvenser for Rusland, men er mere et signal. For de russiske skiskytter i verdenseliten får stadig lov til at stille op i World Cup-afdelingerne hen over vinteren.
Formanden for IBU, nordmanden Anders Besseberg, forklarede på et pressemøde, at IBU har nedsat sin egen kommission, som skal undersøge, om der er foregået noget i russisk skiskydning, som ikke er efter bogen.
IBU har tidligere indført skrappere sanktioner over for doping i sporten, hvilket betyder, at Rusland kan miste pladser i World Cup’en, hvis en skiskytte bliver taget i doping under den løbende konkurrence i IBU-regi.
Anders Besseberg understregede, at det er forhold fra 2011 cirka frem til og med vinter-OL i Sotji, der er fokus på. Rusland er vært for tre konkurrencer i IBU-regi næste år, men disse arrangementer får Rusland lov til at beholde ligesom russeren Victor Maygourov får lov til at blive siddende som 1. vicepræsident i IBU’s eksekutivkomite, hvor han har siddet siden 2014.
Tidligere har IBU taget VM i 2012, planlagt til Tyumen i Rusland, fra det russiske skiskydningsforbund på baggrund af fortidens dopingsynder og IOC’s sanktioner mod tre russiske skiskytter, som har forbrudt sig mod dopingregulativerne ved vinter-OL i Sotji i 2014.
Først når sæsonen 2017/18 er ovre, vil IBU se på, om Rusland igen kan blive fuldgyldigt medlem af organisationen.