Fortsæt til indhold
Rejser

Cambridge - charmørernes by

Historiens by, de studerendes by, nobelprismodtagernes by, kunstens by og charmørernes by. Uanset om man er til kunst, byliv eller universitetsliv, har Cambridge det, man søger.

Parastou Booyash

Vi har hørt det mange gange før. Både via film og i historietimerne. Vi ved, at Cambridge er en universitetsby, og at de studerende er og har altid været byens hovedingrediens.

Men man kan alligevel blive fascineret af, at byen siden år 1209 har stået ved sit image og sine traditioner, som stadig både driver langs Cam-floden og vandrer rundt på de snoede brostensstræder.

Cambridge Universitet blev grundlagt helt tilbage i 1209 og består i dag af 31 forskellige ”colleges,” som er undergrene af universitetet. Et af collegene er det store Trinity College, der af traditionelle og principielle årsager ligger i evig dyst med sin største konkurrent, St. Johns College. De konkurrerer om prestige, de bedste elever og de fleste nobelprismodtagere, som har været tidligere studerende.

St. Johns praler med ni forskellige nobelprismodtagere, seks premierministre, tre ærkebiskopper, to prinser og tre helgener.

Mens navnene på de fornemme elever er fra forrige århundrede og ikke nødvendigvis almenkendte for de fleste danskere, kan de hos konkurrenten Trinity College blære sig med tidligere elever som Isaac Newton, Prins Charles, Prins William, Niels Bohr, og 31 nobelprismodtagere.

Den interne konkurrence handler ikke kun om antallet af kloge hoveder. Vores guide Ella fortæller, at da man byggede St. Johns College, blev det bygget større end Trinity College for at imponere og overgå Trinity College. Det gjorde, at budgettet skred, og der dermed ikke var råd til et ur på bygningen. Det griner Trinity College af, og provokerer derfor med at ringe med uret to gange i stedet for én gang hver time.

Benhård konkurrence

Med i den uofficielle college-konkurrence er også Kings College, hvor blandt andet Salman Rushdie har studeret. Kings College er en af de mest storslåede bygninger i Cambridge. Den er bygget over hundrede år og holdt i gotisk stil med blandt andet et stort kapel, hvor der også bliver holdt koncerter.

University of Cambridge er rangeret blandt de bedste i verden. Universitetet har sat sit præg på byen siden dets grundlæggelse i 1209. Foto: Parastou Booyash

Studielivet er dog ikke kun lutter lagkage med fester og sjove konkurrencer. Det er også hårdt og krævende, og engelske studier viser, at der er omkring to selvmord på Cambridge Universitet om året.

Guiden Ella fortæller os, at man derfor har plantet hængepiletræer langs floden Cam til minde om alle de selvmord, der har været gennem tiderne.

Man kan nyde de smukke hængepiletræer fra både universiteternes baghave eller fra floden Cam.

Rotraditioner fra Middelalderen

Vælger man sidste mulighed, kan man leje en fladbundet båd og ”punte” langs floden. Punting er en gammel tradition fra Middelalderen, og blev introduceret i Cambridge i begyndelsen af 1900-tallet. Punting går ud på at skubbe båden frem via en lang åre, man sætter af med på bunden af floden. Floden er nemlig hverken dyb eller farlig, så punting er en oplagt og afslappende måde at opleve livet langs universiteterne. Det, at floden ikke er særlig dyb, opdagede vi, da en af de studerende grinende faldt i vandet, men hurtigt kom på benene med vandet kun til omkring navlen. Ud over turisterne er de studerende også et hyppigt syn på floden. De tager pauser ved bredden og drikker et par øller, inden de igen punter videre langs floden.

Siddepladserne i den cirka syv meter lange båd er overraskende rummelige og behagelige, og der er plads til seks til otte personer i en båd. Hvis man er for doven til at punte selv, kan man leje en guide, der kan fortælle om ruten, universiteterne og om floden.

Man kan leje både fra Silver Street eller fra Quayside ved Magdalene Bridge.