Fortsæt til indhold
Rejser

Vi trækker sydpå til Region Syddanmark

Når vi danskere rejser i vores eget land, er det især Region Syddanmark, der trækker.

Dorte Hansen

35 pct. af danskerne valgte sidste år at tilbringe en eller flere af feriens nætter i Region Syddanmark.

Til sammenligning tog kun 17 pct. til hovedstaden og Sjælland, der tager andenpladsen på listen over danskernes mest besøgte regioner. Det viser analysen ”Værd at vide om danske turister i Danmark”, som Visit Denmark offentliggør i løbet i af april. Et af de helt store turistmæssige trækplastre i Region Syddanmark er Legoland i Billund, der i 2012 havde godt 1,7 millioner gæster ifølge Visit Denmark. Det næststørste trækplaster i regionen, Lalandia Billund, trak i samme periode godt 620.000 gæster.

Men det er ikke lutter jubel, der præger turisterhvervet i regionen. For mens Billund har haft en vækst i antallet af turister på over 300 pct., har langt de fleste andre områder i regionen oplevet stagnation eller tilbagegang i besøgstallene.

»Det tyder på, at man ikke lever op til efterspørgslen, for ellers ville folk jo komme,« siger Lene Feldthus Andersen, der er direktør for Center for Regional- og Turismeforskning.

Og hvad er så det helt særlige, man tilbyder i netop Billund, som danskerne tilsyneladende er vilde med?

Især ressortferieformen, som blandt andet Legoland og Lalandia i Billund tilbyder gæsterne, har vist sig som det store hit, fortæller Lene Feldthus Andersen. Her får gæsterne på et og samme sted alle de forskellige elementer, de har brug for på en ferie: overnatning, spisesteder og oplevelser inden for et afgrænset område, alt sammen organiseret og styret af en og samme virksomhed.

Legoland er etl af de helt store trækplastre i regionen. Foto: PR/Lego

»Det ser man ikke ret meget andre steder i landet. Tidligere havde man feriecentre rundtomkring, hvor man havde overnatning, et spisested og en swimmingpool indendørs, eller du kunne leje cykler til udflugter i nærområdet. Men det er stort set faldet væk nu,« siger Lene Feldthus Andersen og fortsætter:

»Det er altså muligt at trække folk til. Folk vil rejse rigtig langt for noget, der giver en god børnefamilieoplevelse – det er flere ting, sat sammen. En ressortferie er baseret på, at du får det hele ét sted. Svagheden er, at det er baseret på få aktører – det skaber selvfølgelig jobs og økonomisk fremgang, men det har ikke særlig stor afsmittende effekt på andre turismevirksomheder i området,« siger hun.

Utilfredshed med kvaliteten

Et andet område, hvor regionen står stærkt, er sommerhusturismen. Men på trods af en af de største udlejningsprocenter i landet er det ikke lutter gode minder, turisterne rejser hjem med.

Den store udfordring for turismen i Region Syddanmark – og resten af landet – lige nu, er, ifølge Lene Feldthaus Andersen, at gæsterne ikke føler, de får nok for pengene, når de f.eks. lejer et sommerhus.

»Kigger man på analyser af tilfredsheden, så siger kunderne, at der ikke helt er overensstemmelse mellem pris og kvalitet. Mange områder i Danmark er i samme båd,« siger hun.

Som i andre dele af erhvervslivet gælder det også inden for turismen, at hvis kunderne ikke er tilfredse, går de andre steder hen næste gang. Og det er skidt for turismen i Danmark, der ifølge Visit Denmark lever godt af gengangere.

Svær konkurrence

Vejret kan vi ikke konkurrere med udlandet på, så det er andre attraktioner og oplevelser, der må i spil, for at fastholde eksisterende turister og tiltrække nye. Selv med 300 pct. flere besøgende i Legoland er ferieturismen i Danmark generelt udfordret. De seneste år har der været en tendens til, at såvel danskere som udlændinge i højere grad har valgt at holde hovedferien hjemme, hvilket betyder, at der er kommet færre udlændinge til Danmark, fortæller Maria Barslund, international projektchef i Visit Denmark:

»Man rejser til udlandet på andre tider af året og til steder som Thailand eller på skiferie. At vælge Danmark eller ej handler også om prisen. Konkurrencen er skærpet, for verden er blevet meget mere åben, fordi det er blevet billigere at flyve, så mulighederne er rigtig mange.«

Det er lykkedes at tiltrække et stigende antal mødeturister til Region Syddanmark. Foto: Inspiring Denmark

Det har man erkendt hos Videncenter for Kystturisme, der er et partnerskab mellem Erhvervs- og Vækstministeriet og en række regioner og kommuner. Her har man udvalgt 20 feriemål, bl.a. klassiske kystferiesteder som Henne Strand, Blåvandshuk, Fanø og Rømø, hvor de arbejder på at forstå turisternes behov, de lokale ressourcer og knække koden og sikre fremtidens turisme.

Turister på arbejde

Men turisme handler om andet end blot folk, der rejser på ferie. En turisttype, der er på vej frem i Region Syddanmark takket være en aktiv indsats gennem flere år, er mødeturister i form af deltagere på internationale kongresser og konferencer. De skaber øget omsætning og jobs i hotelbranchen på den korte bane.

Organisationen Inspiring Denmark arbejder strategisk for at tiltrække netop denne type turister til Region Syddanmark. Og det går ret godt, fortæller direktør Birgitte Hee Olesen. Siden 2011 har hun og kollegerne hjulpet lokale virksomheder med at sikre i alt 46 kongresser og konferencer, der bliver afholdt i perioden frem til 2018.

»På lidt længere sigt er det med til at brande Syddanmark og trække viden til. Kongresser er mødested for folk fra hele verden med de ypperste kompetencer inden for deres fagområder. De trækker derfor viden til regionen og er med til at understøtte den regionale udvikling og vækst,« slutter Birgitte Hee Olesen.