Fortsæt til indhold
Rejser

»Min kone ville ikke være begejstret, for hun vil gerne planlægge og strukturere alt inden rejsen«

På afgangstavlen i Kastrup Lufthavn stod der blot ”Unknown Schengen”, da svenskeren mødte op med sin kuffert. Nu nyder han solen og selskabet på den hemmelige destination. Ifølge turismeforsker er det en rejsetype i tråd med tidsånden.

Camilla Egeborg Møller

En kold februardag modtog Marcus Fritz fra Lund i Sverige en mail fra SAS, som straks fangede hans opmærksomhed. Han arbejder til daglig i forsikringsbranchen i København, er ivrig Eurobonus-pointsamler og fik som medlem muligheden for at ansøge om en plads på en hemmelig rejse for 30.000 bonuspoint, som ikke er helt ligetil at omregne til penge, da værdien varierer.

”Destination Unknown” stod der i emnefeltet, og inden for få dage havde mere end 6.000 eventyrlystne Eurobonus-medlemmer søgt om plads på en flyafgang med yderst sparsomme informationer: Tre timers flyvetid fra Kastrup Lufthavn, inden for Schengen-området og med ca. 20 graders varme på destinationen.