Fortsæt til indhold
Rejser

Skal flyve ni gange hurtigere end lydens hastighed

I USA arbejdes der på udvikling af et hypersonisk passagerfly, som skal kunne fly fra New York til Tokyo på en time.

Supersoniske fly er ikke noget nyt. I dag er de fleste jagerfly supersoniske, men det har kun sjældent være været tilfældet for passagerfly.

Concorde, der blev taget i brug i 1976 og fløj kommercielt frem til 2003, gjorde det imidlertid med mere end 2.400 kilometer i timen – eller det dobbelte af lydens hastighed (mach 2).

I Concordens velmagtsdage kunne en tur fra London til New York gøres på 3,5 time. I dag tager turen omkring 7 timer.

På den anden side af jerntæppet udviklede man i samme periode det sovjetiske overlydsfly Tupolev Tu-144, der af vesten blev døbt ”Concordski”, da man mente at det var udviklet ved hjælp af industrispionage.

Det var dog ikke konkurrencen fra sovjetrusserne, der gjorde det af med Concorden. Efter en voldsom ulykke i Paris i år 2000, hvor et Air France fly styrtede ned kort efter at være lettet fra Charles de Gaulle-lufthavnen, blev samtlige Concorde-fly pillet ud af drift i en længere periode, og da de endelig kom på vingerne igen, faldt passagertallene drastisk.

I 2003 valgt British Airways og Air France at indstille flyvningerne med Concorde permanent.

Nu bliver drømmen om et fly hurtigere end lydens hastighed vakt til live igen. Og det bliver endnu vildere end for tyve år siden.