• For abonnenter

Jann Schäffer

»Nyrup gør tingene forkert. Han er ikke længere min mand.« Sådan lyder dommen fra en tidligere socialdemokratisk vælger. Han har været meget i tvivl, men i går stemte Jann Schäffer for et systemskifte ved at give sin stemme til den konservative Bendt Bendtsen, som han har mødt til et vælgermøde. Og netop det personlige møde har gjort stort indtryk på den 22-årige Jann Schäffer.

»Han brændte totalt meget for sin politik. Det smittede af, og jeg er overbevist om, at han vil arbejde for sin sag, hvis han kommer med i regeringen.«

Af geografiske årsager kan han ikke give sin stemme direkte til den konservative leder, så han har sat sit kryds ved en anden C-kandidat. Det er der ikke mange af hans venner, der gør. I det hele taget

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.