- For abonnenter
Kristian Jensen: »Det vil være rimeligt, at der er optjeningskrav, før man kan modtage sociale ydelser«
EU skal blande sig uden om momsen på kvindernes hygiejneartikler og skolernes frugtordninger. Men S-formand Mette Frederiksen er omvendt gået for hårdt til angreb på EU. Udenrigsminister Kristian Jensen taler om behovet for en realistisk, dansk EU-kurs en uge før, briterne kan trække stikket på fællesskabet.
Det blå EU-flag med de gule stjerner blafrede fra toppen af Movias busser i det københavnske bybillede på Europadagen den 9. maj. Men i modsætning til sidste år blev det ikke hejst foran Christiansborg.
Det havde Folketingets præsidium nemlig afvist, da der med formand Pia Kjærsgaards ord »ikke nødvendigvis« er entydig opbakning