Politikere klappede stort for egen lønforhøjelse

Vestager fik imponerende bifald, da hun talte for højere løn til politikere.

Artiklens øverste billede
Økonomi- og indenrigsminister, Margrethe Vestager (R)

De menige byrådspolitikere står i »første række,« når der skal ses på lønforhøjelser.

Og de fortjener den virkelig.

Dén melding fik de 1200 byrådspolitikere til at uddele dagens foreløbig største bifald på KL’s topmøde i Aalborg til økonomi og indenrigsminister Margrethe Vestager (R).

Hun kalder sig »enig« med budskabet om en højere løn til landets tusinde politikere ude i kommunerne.

»Jeg hører også en lydhørhed på Christiansborg for det synspunkt, at især de menige medlemmer af kommunalbestyrelsen har brug for et løft,« sagde Vestager.

Byrådet først

Borgmestrene i landets kommuner ønsker også højere lønninger, og det skal politikerne »i sagens natur også se på,« sagde Vestager.

Men hun slog fast, at byrådspolitikerne kom først.

»Bare så det er sagt, så er det vores holdning, at det må komme i første række, at de kommunalbestyrelsesmedlemmer - som har fået markant mere komplekse og vanskelige opgaver i markant større kommuner, hvor man er markant færre til at løfte en stor ugentlig arbejdsindsats, og hvor der er store forventninger om at inddrage borgerne og finde nye løsninger - at det må være de de kommunalbestyrelsesmedlemmer, der står i første række,« sagde Vestager.

Helt skævt

Afgående KL-formand Erik Nielsen siger, at man »naturligvis« ikke skal gå ind i politik for pengenes skyld.

»Men vederlaget står i dag ikke mål med de opgaver og det ansvar, som kommunalpolitikere har og til fulde påtager sig.

Vederlagets størrelse er blevet helt skævt efter kommunalreformen. Jeg siger det her, fordi jeg virkelig håber, at der kan findes en løsning på det problem,« sagde Erik Nielsen i sin tale i Aalborghallen, hvor de i alt cirka 1700 er samlet.

Kommunalpolitikere får - alt efter størrelsen på deres kommune - mellem cirka 66.000 og 92.000 kroner om året i vederlag. Flere får dog en række tillæg for at være i særlige udvalg eller for at have hjemmeboende børn under 10 år.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.