Partifæller støtter Lykketoft-kritik
Socialdemokrater: Vi har sagt det samme som Lykketoft. Thorning bør lytte til ham, lyder meldingen.
Flere socialdemokrater er klar med både støtte og fuld opbakning til Mogens Lykketoft.
På et offentligt møde i København erklærede den tidligere finansminister, at han var uenig i centrale dele af regeringens politik, og at danskerne i første omgang ikke behøvede at arbejde mere.
Lykketoft sagde også, at den nuværende finansminister Bjarne Corydon burde have taget et opgør med sine embedsmænds økonomiske teorier, der »strider imod enhver erfaring på dansk jord«.
Citaterne fra mødet onsdag blev gengivet i Jyllands-Posten fredag, selvom Lykketoft helst ville have holdt kritikken for sig selv.
Prehn: Tag en snak med Lykketoft
I den socialdemokratiske gruppe er flere enige med Lykketoft.
»Jeg synes, at det er en relevant kritik, som Lykketoft rejser, og jeg synes, at man i regeringstoppen skal tage en nærmere samtale med Mogens Lykketoft om, hvordan man kan gøre disse ting på en anden måde,« siger trafikordfører Rasmus Prehn til Jyllands-Posten.
Han mener, at der både i baglandet og blandt de fleste folketingsmedlemmer i de tre regeringspartier er »en meget bred forståelse« for, at man »italesætter uddannelsesbehovet og opkvalificeringen af befolkningen langt mere offensivt« i stedet for »bare at øge arbejdsudbuddet«.
»Der er ikke noget af det Lykketoft har sagt, som jeg er uenig i. Jeg har fremlagt dette synspunkt ved en lang række gruppemøder, og jeg synes, at regeringen også skal bruge den konstruktive kritik, der kommer,« lyder det fra Rasmus Prehn.
Horn: Relevante overvejelser
Ligestillingsordfører Rasmus Horn Langhoff vil ikke forholde sig til, om han er enig i Lykketofts kritik eller ej.
Men han ser ingen grund til at overhøre budskabet.
»Jeg synes, at det er relevante overvejelser, som vi bør tage internt i gruppen,« siger Rasmus Horn Langhoff.
Andre socialdemokrater som Pernille Rosenkrantz-Theil har »ingen kommentarer,« mens Orla Hav »ikke har læst om sagen«.
Lausten: Flugter fint med egne tanker
Forsvarsordfører Bjarne Laustsen siger til Jyllands-Posten, at »Lykketofts iagttagelser flugter rigtigt fint med de overvejelser, jeg selv har haft«.
»Min oplevelse som gammel tillidsmand er, at når der er arbejde at få, så arbejder folk helt automatisk noget mere,« siger Bjarne Laustsen.
Han mener, at danskerne er helt enige i, at de skal give mere til fælleskassen, når det er gode tider.
»Men hvis man stiller op for folk, at de skal arbejde noget mere, og de samtidig kan se, at de har arbejdsløse kollegaer, og deres søn måske har svært ved at få praktikplads, fordi man har bedt de ældre om at blive på arbejdsmarkedet, ja, så er det, at det bliver problematisk,« siger han.