V: Thorning har misbrugt PET
Henrik Sass Larsens comeback viser, at Helle Thorning har misbrugt PET, mener Venstre.
Statsminister Helle Thorning-Schmidt misbrugte PET, da hun tilbage i oktober fravalgte Henrik Sass Larsen som minister.
Sådan lyder den voldsomme anklage fra landets største parti Venstre.
»Jeg undrer mig over, at man tør sætte Henrik Sass Larsen, der tilsyneladende var farlig for et halvt år siden, i spidsen for landets næststørste partis folketingsgruppe. Det får mig til at konkludere, at enten har man sat en farlig mand i spidsen, eller også har der været andre forhold dengang, der har gjort, at han ikke kunne blive minister,« siger folketingsmedlem Martin Geertsen til jp.dk:
»Derfor kan man ikke slutte anderledes end, at statsministeren har brugt Politiets Efterretningstjeneste som løftestang for at holde Henrik Sass Larsen ude af regeringen på daværende tidspunkt. Anderledes kan det logisk set ikke være.«
Så du anklager dermed Statsministeren for at misbruge PET?
»Medmindre vi får noget andet at vide, så har Statsministeren brugt PET som en form for løftestang for at holde Henrik Sass Larsen ude af den nuværende regering,« gentager Martin Geertsen.
V vil stille spørgsmål til Thorning
Venstre siger, at de vil bruge de »parlamentariske instrumenter«, der er berettiget folketingsmedlemmer til at få »sandheden frem«.
»Det er dybt problematisk, hvis man bruger PET, der har svært ved at tage til genmæle, i et politisk ærinde, og i det her tilfælde for at holde en potentiel minister ud for en regering,« siger Martin Geertsen.
Han proklamerer, at Venstre vil bruge Folketingets spørgetid næste onsdag til at høre Helle Thorning-Schmidt til om Henrik Sass Larsen virkelig er farlig.
»En dygtig taktiker og strateg«
Martin Geertsen pointerer dog samtidig, at han glæder sig over, at Henrik Sass Larsen er tilbage i centrum af dansk politik.
»Jeg tror ikke der er ret mange partier, der har råd til at lade en kapacitet som Henrik Sass Larsen gå ledig rundt. Jeg ønsker Henrik Sass Larsen alt mulig held og lykke indenfor rimelighedens grænser,« siger Martin Geertsen, der er fuld af rosende ord overfor Henrik Sass:
»Han har den nødvendige indignation, der er drivende for enhver, der er i politik, og så er han en dygtig taktiker og strateg,« siger Martin Geertsen.
Hvad mener du om Martin Geertsens kommentarer?