S: Sass-klager har ingen betydning

Bjarne Corydon (S) mener ikke, at Sass Larsens sager mod to ministerier betyder noget.

Selvom Henrik Sass Larsen i øjeblikket kører en sag mod regeringen, så kan han stadig blive valgt til en af de mest betroede stillinger i Socialdemokratiet. Sådan lyder det fra finansminister Bjarne Corydon (S).

Han afviser, at Henrik Sass Larsens sager mod Statsministeriet og Justitsministeriet betyder noget for hans formodede politiske comeback som gruppeformand for Socialdemokraterne.

- Han er jo en borger, der har betjent sig af de muligheder, der er i vores klagesystem, og det har jo ikke noget at gøre med - for mig - hvordan vi fordeler posterne i politik, siger Bjarne Corydon forud for Socialdemokraternes hovedbestyrelsesmøde.

Søgt offentliggørelse

Henrik Sass Larsen kunne efter valget i efteråret ikke få PET's sikkerhedsgodkendelse, så han kun blive minister. Det skyldes angiveligt et lidt for tæt forhold til til rockeren "Suzuki-Torben" fra Bandidos.

Den 45-årige politiker fra Køge har erkendt, at han ikke handlede korrekt i sagen, men har alligevel forsøgt at få offentliggjort de omstridte dokumenter i sagen.

Sass har læst dokumenterne og mener, at de vil rense hans navn og vise, at hans kontakter til rockere var ubetydelige og tilfældige. Dokumenterne er imidlertid fortrolige mener Stats- og Justitsministeriet, som ikke har villet gøre dem til tilgængelige for offentligheden.

Juridisk kamp

Derfor har Sass Larsen fortsat en sag kørende hos Ombudsmanden.

Selvom hans onsdag aften skulle blive valgt til gruppeformand for Socialdemokraterne på Christiansborg, har han endnu ikke meddelt, at han vil trække sagerne tilbage.

Dermed er gruppeformanden på papiret fortsat i åben juridisk kamp med sine egne partifæller Helle Thorning-Schmidt i Statsministeriet og Morten Bødskov i Justitsministeriet.

Ingen bekymring

På vej ind til mødet i hovedbestyrelsen vil justitsminister Morten Bødskov ikke forholde sig til Henrik Sass Larsens sag Justitsministeriet.

Bjarne Corydon er dog ikke bekymret for, at Henrik Sass Larsen er belastet af sagerne om rockerforbindelser.

- Næh, det er jeg ikke, jeg synes Henrik Sass er en stærk politiker, som vi bestemt skal bruge til det, vi kan i vores parti, siger Bjarne Corydon.

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.