"Ny cigaretafgift er uforståelig lav"
Kræftens Bekæmpelse mener ikke, at regeringens cigaretafgift vil gøre danskerne sundere.
Regeringens forslag om at sætte prisen på cigaretter op med tre kroner møder kun en hovedrysten fra Kræftens Bekæmpelse.
Prisstigningen er langt fra høj nok, hvis den skal have en effekt, lyder det.
"Vi synes ikke, at det er godt nok. Tre kroner er kun en ajourføring af prisudviklingen, så prisen på en pakke cigaretter svarer til det, som en pakke kostede for tre år siden. Den nye afgift er uforståelig lav," siger direktøren for Kræften Bekæmpelse, Leif Vestergaard Pedersen.
Prisen skal stige med over 10 kroner
Prisen på en pakke cigaretter bør koste 50 kroner, hvis det skal have en effekt, mener Leif Vestergaard Pedersen.
Det prisniveau har Forebyggelseskommisionen anbefalet - en anbefaling som regeringen havde lovet at følge, siger han.
Ifølge Sundheds- og forebyggelsesminister Astrid Kragh (SF) er regeringens intention da også, at man langsomt vil lirke cigaretafgiften op, så den med tiden vil nå det niveau, som kommisionen anbefaler.
Den gradvise prisstigning skyldes, at man vil undgå, at skatteborgerne får et "prischok" og kaster sig ind i bilerne, kører over grænsen og bruger skattekronerne på tobak i Tyskland, siger hun til DR Nyheder.
De unge skal ikke begynde
Den begrundelse giver man dog ikke meget for hos Kræftens Bekæmpelse.
"Helt ærligt, så tror jeg ikke, at der er mange, som gider køre fra Aarhus og over grænsen for at købe cigaretter og slet ikke, hvis man kun er 16 år gammel. Og det er den gruppe, som vi allerhelst vil undgå, begynder at ryge," siger Leif Vestergaard Pedersen.
Ifølge Leif Vestergaard Pedersen har undersøgelser vist, at særligt de unge vil at holde op med at ryge, hvis cigaretterne blev markant dyrere, da de ikke er lige så købestærke som de ældre og mere garvede pulsere.
LÆS OGSÅ: Så dyrt bliver det at købe usundt
LÆS OGSÅ: Hjerteforeningen: Alt for lave afgifter