Regeringen vil have færre au pairs
Tusindvis af filippinske kvinder gør rent i Danmark. Grov udnyttelse, mener regeringsparti.
3.050 kroner om måneden, kost og logi.
Det er prisen for især filippinske kvinder, der henter og passer børn, køber ind gør rent og serverer aftensmanden.
Men nu skal au pair-ordningen på slankekur, og misbrug skal stoppes.
Det siger beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) til Ugebrevet A4.
»Au pair ordningen har været meget diskuteret, så selvfølgelig er jeg villig til at se på, om den fungerer, som den skal. Det er der noget, der tyder på, at den ikke gør,« siger Mette Frederiksen.
Social dumping
Ministeren vil ikke bruge en masse penge på at få lave en undersøgelse af ordningen, men vil i stedet bruge »vores sunde fornuft«.
Hun vil endnu ikke udtale sig om, hvordan en fremtidig au pair-ordning præcist skal se ud.
SF’s Anne Baastrup mener, at au pair-ordningen groft underbetaler sårbare kvinder.
»Det risikerer at blive social dumping ind ad bagdøren, hvis unge kvinder fra fjernøsten ender som underbetalt hushjælp i Danmark,« siger hun til Ugebrevet A4.
Vil ændre ordningen
Også Sofie Carsten Nielsen fra De Radikale er klar til at lave ændringer og stoppe misbrug, men er som udgangspunkt ikke imod ordningen.
»Au pair-ordningen er ikke tiltænkt som billig arbejdskraft for danske børnefamilier, og hvis det er det, der sker, bør vi se på, hvordan vi kan ændre ordningen,« siger Sofie Carsten Nielsen.
Tidligere integrationsminister Søren Pind (V) udvidede tidligere på året ordningen, så pensionister også kan få en au pair.
Den ændring er beskæftigelsesministeren klar til at fjerne.
Ugebrevet A4 afslørede i august, at blot ét pensionistpar har forsøgt at bruge ordningen.
4-5.000 au pairs arbejder i dag i Danmark.