De stiller op i København

Se her, hvem der er på stemmesedlen i Københavns Storkreds.

Artiklens øverste billede
Se det originale kort fra Indenrigsministeriet her

Københavns Storkreds består af 12 valgkredse: Østerbro, Sundbyvester, Indre By, Sundbyøster, Nørrebro, Utterslev, Brønshøj, Valby, Vesterbro, Falkoner, Slotskredsen (Frederiksberg) og Tårnby.

Partierne opstiller som regel en kandidat i hver af de 12 valgkredse.

De samme navne er på stemmesedlen i hele storkredsen, men rækkefølgen er forskellige fra kreds til kreds.

Se navnene her:

A. Socialdemokraterne:

Yildiz Akdogan (Brønshøj), MF

Jan Andreasen (Utterslev)

Thomas Bøgh (Sundbyvester)

Lars Gaardhøj (Nørrebro)

Susan Hedlund (Vesterbro)

Karen Hækkerup (Tårnby), MF

Mette Reissmann (Valby)

Bo Sandberg (Falkoner)

Ikram Sarwar (Indre by)

Helle Thorning-Schmidt (Østerbro), MF

Michael Vindfeldt (Slots)

Lars Weiss (Sundbyøster)

Læs mere om kandidaterne her (eksternt link)

B. De Radikale:

Christian Holm Donatzky (Østerbro)

Uffe Elbæk (Sundbyøster)

Pernille Boye Koch (Sundbyvester)

Karsten Lauritsen (Slots)

Lone Loklindt (Falkoner)

Karen Lumholt (Vesterbro)

Mia Nyegaard (Indre by)

Sofie Plenge (Utterslev)

Mette Annelie Rasmussen (Brønshøj)

Lars Richard Rasmussen (Tårnby)

Manu Sareen (Nørrebro)

Ditte Søndergaard (Valby)

Læs mere om kandidaterne her (eksternt link)

C: De Konservative:

Channe Alison M. Bjerringgaard (Valby)

Helle Bonnesen (Tårnby)

Nikolaj Bøgh (Vesterbro)

Claus Benneth Christiansen (Utterslev)

Pia Christmas-Møller (Østerbro), MF

Rasmus Jarlov (Indre by), MF

Mogens Lønborg (Brønshøj)

Per Stig Møller (Slots), MF

Jakob Næsager (Sundbyøster)

Jette Nøhr (Falkoner)

Pernille Ørsted (Sundbyvester)

Heidi Winther (Nørrebro)





Læs mere om kandidaterne her (eksternt link)

F. SF:

Balder Mørk Andersen

Ida Auken, MF

Mette Boye

Özlem Sara Cekic, MF

Per Henriksen

Trine Pertou Mach, MF

Kamal Qureshi, MF

Ole Riisgaard

Dorte Skovgård

Annika Smith

Villy Søvndal, MF

Charlie Stjerneklar Tibu

Lotte Wassini

Anne-Mette Wehmüller

Læs mere om kandidaterne her (eksternt link)

I. Liberal Alliance:

Simon Emil Ammitzbøll, MF

Lars Berg Dueholm

Karl Iver Dahl-Madsen

Benjamin Dickow

Thomas Køhler

Laura Lindahl

Heidi Wang

Læs mere om kandidaterne her (eksternt link)

K. Kristendemokraterne:

Kirsten Hasberg (Indre by + Sundbyøster)

Simon Høeg Jensen (Sundbyvester + Tårnby)

Simon Nørgaard Poulsen (Vesterbro + Falkoner)

Bess Serner-Pedersen (Brønshøj + Slots)

Kåre Skarsholm (Utterslev + Valby)

Jesper Truelsen (Østerbro + Nørrebro)

Anne-Marie Valentin Petersen (uden for kredsene)

Læs mere om kandidaterne her (eksternt link)

O. Dansk Folkeparti:

Lærke Helene Becker (Indre by)

Gunnar Biering (Slots)

Morten Dreyer (Falkoner)

Carl Christian Ebbesen (Valby)

Martin Henriksen (Taarnby), MF

Paw Karslund (Sundbyvester)

Daniel Nørhave (Utterslev)

Christina Pedersen (Vesterbro)

Peter Skaarup (Brønshøj), MF

Karin Storgaard (Østerbro)

Henrik Svendsen (Sundbyøster)

Jakob Vanddam (Nørrebro)

Læs mere om kandidaterne her (eksternt link)

V. Venstre:

Leslie Arentoft (Nørrebro)

Ulrik E. Fink (Falkoner)

Martin Gertsen (Utterslev)

Michael Haugaard (Sundbyvester)

Steffen Kjær Johansen (Indre By)

Jan E. Jørgensen (Slots)

Michael Lange (Sundbyøster)

Cecilia Lonning (Valby)

Marion Pedersen (Tårnby), MF

Søren Pind (Østerbro), MF

Sven Aage Schlosrich (Brønshøj)

Jimmy Sindahl (Vesterbro)

Læs mere om kandidaterne her (eksternt link).

Ø. Enhedslisten:

Johanne Schmidt-Nielsen (Nørrebro), MF

Rosa Lund (Vesterbro)

Finn Sørensen (Utterslev)





Mette Bang Larsen (Slots)

Sune Theis Blom (Falkoner)

Gorm Gunnarsen (Sundbyvester)

Susanne Langer (Brønshøj)

Jens Kjær Christensen (Valby)

Gunna Starck (Sundbyøster)

Marianne Frederik (Tårnby)

Allan Mylius Thomsen (Indre by)

Læs mere om kandidaterne her (eksternt link)

-----------

Kandidaterne i København slås om 15 kredsmandater. Dertil kan komme tillægsmandater.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Del artiklen