Enhedslisten støtter højere boligskat

Boligejere skal betale boliggevinst, når de sælger, mener Enhedslisten, som støtter et radikalt krav til S-SF.

De Radikale er ikke alene om at kræve højere boligskat af en rød regering. Det samme gør Enhedslisten, fordi boligejerne har sparet 76 milliarder kroner i skat, siden VK-regeringen i 2001 fastfrøs ejendomsværdiskatterne.

Det siger Enhedslistens gruppeformand, Per Clausen.

- Man har et system, hvor boligejerne i realiteten får nye skattelettelser hvert eneste år. Det er ikke holdbart. Vi skal i gang med et kommissionsarbejde for at finde en måde, hvorpå man kan hæve boligskatterne, så man ikke tvinger folk fra hus og hjem, siger Per Clausen.

Enhedslisten foreslår en svensk model, så boligejere betaler skat af gevinsten, når de sælger deres hus eller lejlighed. Selv om mange unge boligejere er teknisk insolvente og må betale for at sælge boligen, afviser partiet at modregne deres tab i skatten, siger han.

- Vi vil ikke ind i et system, hvor man kan trække tab fra. Konsekvensen af vores system vil være meget mindre bevægelser op og ned, så vi ikke ser en boligboble. Det er dybt uretfærdigt, at nogle tjener masser af penge ved køb på et bestemt tidspunkt, siger han.

Per Clausen erkender, at en boligskat ved salg hæmmer fleksibiliteten, så folk ikke frivilligt flytter til et nyt job i en ny landsdel.

- Folk skal kunne indefryse gevinsten, så de først betaler, når de hiver penge ud af boligmarkedet. Det betyder ifølge nogle, at indtægter kommer meget sent, men vi mener, at man ikke skal kunne trække arbejdsfri indkomster ud til forbrug, siger Per Clausen.

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.