Minister beroliger nervøse læger

Beskæftigelsesministeren afviser, at lægerne kommer under pres med den nye seniorførtidspension.

Artiklens øverste billede
Patienterne skal ikke arbejdsprøves, men alene vurderes af lægen. Og her må lægerne støtte sig til patientens journal, siger Inger Støjberg. Arkivfoto

Lægernes frygt for at komme under pres fra patienter, der ønsker en seniorførtidspension, er ubegrundet. Beskæftigelsesminister Inger Støjberg (V) afviser, at forholdet mellem læge og patient risikerer at lide overlast med den nye ordning for nedslidte.

- Der er ingen tvivl om, at lægernes vurdering kommer til at spille en stor rolle. Men det er ikke en enkelt læge, der skal vurdere sagen, men både den praktiserende læge og en speciallæge. Desuden er det jo kommunen, der i sidste ende træffer afgørelsen, siger hun.

Både formand for attestudvalget i Lægeforeningen og formand for kommunallægerne kritiserer seniorførtidspensionen for at lægge pres på lægerne, fordi deres vurdering bliver afgørende.

Et klart billede

Det skyldes, at patienterne ikke skal arbejdsprøves, men alene vurderes af lægen. Men her må lægerne støtte sig til patientens journal, siger Inger Støjberg.

- Hvis patienten er nedslidt, vil det fremgå af journalen. Her vil lægen kunne se, hvor meget sygefravær patienten har haft, og om der er blevet henvist til speciallæger. Det er alt det, der skal lægges til grund for lægens indstilling, siger hun.

Når patienterne ikke skal arbejdsprøves, skyldes det ifølge ministeren, at det allerede er sket.

- De her mennesker har været på arbejdsmarkedet i mange år, og derfor eksisterer der et fuldstændigt billede af, hvad de kan og ikke kan, siger Inger Støjberg.

Den nye seniorførtidspension henvender sig til personer, som når folkepensionen inden for fem år. Deres sag skal behandles inden for seks måneder.

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.