Tænk dig om før du hæver efterlønnen

Efterlønsordningen giver mulighed for en skattefidus, men økonomer advarer mod, at man lader sig friste.

Artiklens øverste billede

I seks måneder i 2012 kan man få udbetalt sin efterløn uden at skulle betale skat af beløbet.

Det er en del af det forlig om en tilbagetrækningsreform, som regeringen, De Radikale og Dansk Folkeparti, indgik fredag.

Har man indbetalt til efterlønsordningen siden 1999 i 11,5 år, får man 60.514 kroner. For fem års indbetaling er beløbet 26.810 kroner.

Privatøkonom Las Olsen fra Danske Bank vurderer, at det er et godt tilbud, forstået på den måde, at den gang man indbetalte pengene til efterlønnen, kunne man trække dem fra i skat.

- Og når man så trækker dem ud igen uden at betale skat, så har man lavet en rigtig god forretning.

Forsikringsordning

Men ifølge Ann Lehmann, der er forbrugerøkonom i Nordea, skal man tænke sig om, selv om det lyder fristende at få udbetalt sine penge i stedet for at fortsætte med at indbetale til ordningen.

- Efterlønsordningen er en forsikringsordning, hvor man betaler nogle penge ind og får mange flere i den anden ende, siger hun til Newspaq.

Hos Forbrugerrådet har man endnu ikke regnet på tallene, fordi der er mange faktorer, der skal regnes ind. Men også her er meldingen klar.

- Der findes ingen produkter lige nu, der matcher efterlønsordningen, siger økonom Carsten Holdum, Forbrugerrådet, til Ritzau.

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.