R: DF skal stemme for aftale uanset hvad

DF's udlændingekrav har intet med efterløns-forhandlinger at gøre, siger de radikale.

Artiklens øverste billede

Dansk Folkeparti skal garantere, at partiet også stemmer for en forringelse af efterlønnen, selvom et flertal siger nej til DF's ønsker om at genindføre grænsebommene og gøre det lettere at udvise kriminelle udlændinge.

Det er en betingelse for, at De Radikale vil indgå en aftale med regeringen og Dansk Folkeparti, siger Morten Østergaard (R).

- Vi har et klart krav om, at aftalen om en tilbagetrækningsreform står alene, og hverken direkte eller indirekte er forbundet med andre aftaler. Aftalen skal forpligte partierne uanset, hvad der sker med andre aftaler, siger Morten Østergaard.

Pres på DF

Dermed lægger han pres på Dansk Folkeparti, mens parterne er i gang med slutspurten om en tilbagetrækningsaftale. Pia Kjærsgaard (DF) har tidligere fastslået, at det er en forudsætning for en aftale, at Dansk Folkeparti samlet set er tilfredse.

Dansk Folkeparti vil med andre ord se nogle af partiets mærkesager blive omsat til lov, hvis man på den anden side skal genere sine vælgere ved at skære i efterlønnen og hæve folkepensionsalderen.

Mens Margrethe Vestager (R) har indtrykt stor forventning til, at De Radikale går med i en aftale, så er Morten Østergaard mere forsigtig:

Forsigtig radikal

- Jeg tror, det er svært at give en sandsynlighedsvurdering. Når der stadig er gang i forhandlingerne, så er det selvfølgelig fordi, man tror, der er en chance, siger Morten Østergaard.

Han tør ikke byde på, hvornår parterne kan blive enige.

- Jeg har ikke så mange kommentarer til forhandlingerne, så I må væbne jer med tålmodighed, siger Morten Østergaard.

Parterne er indkaldt til nye forhandlinger i Finansministeriet klokken 15.30.

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.