SF rækker hånden ud mod radikale

Villy Søvndal kalder det absurt at spekulere i en regering bestående af S, SF og DF.

SF's leder, Villy Søvndal, er klar til at satse alt på samarbejdet med de radikale og Enhedslisten, skriver Politiken lørdag.

Han afviser derfor, at Dansk Folkeparti kan få indflydelse på centrale områder som den økonomiske politik og udlændingepolitikken under en rød regering.

Dertil er forskellene på Dansk Folkeparti og SF simpelthen for store, siger han:

»Jeg udelukker, at på et område som udlændingepolitikken, hvor vi er så diametralt uenige, at der kan være noget mødested«, siger Søvndal til Politiken og sætter den økonomiske politik i samme bås.

»Dansk Folkepartis økonomiske politik har jo bestået i at lave uansvarlig økonomisk politik gennem ufinansierede skattelettelser til de rige. Den økonomiske politik vil vi lave med vores naturlige allierede, Enhedslisten og de radikale. På de områder, hvor vi er mest uenige, kan jeg ikke forestille mig et samarbejde med DF. Og det er vi på udlændingepolitikken, klimapolitikken og på den økonomiske politik«, siger Søvndal til Politiken.

Han kalder det absurd, når der spekuleres i en regering mellem S, SF og DF.

»Vi kommer aldrig nogensinde, aldrig, aldrig, aldrig, aldrig nogensinde til at indgå i en regering med Dansk Folkeparti. Eller for den sags skyld Venstre, de konservative eller Liberal Alliance«, siger han til Politiken. Det nye budskab spiller bolden tilbage til de radikale, som jubler over udsigten til mere indflydelse.

»Det er en ny og meget positiv melding fra Villy Søvndal, som vi længe har efterspurgt. Det betyder, at de radikale efter et valg vil have de udslagsgivende stemmer«, siger de radikales leder, Margrethe Vestager til Politiken.

Kilde: Politiken

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.