Bertel Haarder hyldes som en hædersmand for at takke nej til generalkonsulpost
I altovervejende grad roser JP's læsere Bertel Haarder for at afslå job efter et kaotisk forløb.
En hædersmand.
At dømme ud fra kommentarerne til torsdagens historier om spillet om generalkonsulposten i Flensborg, så er der bred opbakning til venstreveteranen Bertel Haarder.
Efter kritik fra grænselandet valgte 72-årige Bertel Haarder at afslå tilbuddet om at blive generalkonsul. Han begrundede beslutningen med, at han troede, at jobbet var ledigt.
Det var det ikke. Tværtimod ville den nuværende generalkonsul meget gerne fortsætte, og det danske mindretal syd for grænsen er tilsyneladende glad for hans indsats.
Derfor trak Bertel Haarder sig fra sit »drømmejob«.
»Jeg er opvokset i grænselandet. Jeg brænder for – og har alle forudsætninger for at synliggøre og arbejde for mindretallene. Men posten er jo besat, og jeg vil ikke trænge mig på,« lød det i en kommentar fra den tidligere minister.
Og den beslutning er tilsyneladende gået rent ind hos mange af Jyllands-Postens læsere:
»Stor respekt for Bertel Haarder!«
»Respekt Haarder! Det er ikke din skyld, at andre har klokket i det.«
»Absolut respekt, og fornuftig beslutning« lyder tre reaktioner fra læsere.
En læser ved navn Henning Larsen uddyber sin holdning til sagen:
»Kære Bertel. Selv om jeg ikke er partifælle med dig, skal du vide, at jeg har meget stor respekt for din beslutning. Samtidig skal du også vide, at det bestemt ikke er dig der er noget galt med. Den det er noget galt med, er din partiformand, der for os andre at se, opfører sig som en diktator og har givet dig et skub og noget rigtigt grimt noget i ryggen.«
En anden læser ved navn Bjarne Madsen, mener at Bertel Haarder burde være Folketingets formand i stedet for Pia Kjærsgaard (DF):
»Bertel Haarder har altid været en hædersmand. Den helt rigtige post for ham havde dog været formand for Folketinget. Det havde passet Danmark bedre og været en hyldest til en sand demokrat,« skriver han.
Også syd for grænsen – hvor hele sagen startede – får forløbet kritik. Formanden for det danske mindretals parti, Sydslesvigsk Vælgerforening, Flemming Meyer, stiller sig »uforstående« over for, at den siddende generalkonsul skal fyres.
»Jeg kan ikke se nogen som helst grund til, at Henrik Becker-Christensen skal skiftes ud, når han ikke ønsker at gå på pension. Han er en fantastisk dygtig generalkonsul og har været god for det danske mindretal,« siger Flemming Meyer til Jyllands-Posten.
Omvendt har han dyb respekt for Bertel Haarders beslutning om at takke nej til jobbet:
»Jeg er ikke i tvivl om at Bertel Haarder som menneske og med hans kvalifikation ville være en dygtig generalkonsul, men den måde hele sagen er kørt på har været utrolig dårlig, det ville give ham en dårlig start,« siger Flemming Meyer.
En andet gennemgående tema i læsernes kommentarer er kritik af statsminister Lars Løkke Rasmussen. Flere JP-læsere og brugere mener, at Løkke har brugt Haarder og generalkonsulatet i et spil om ministerposter. En lang række brugere skriver, at Bertel blev sat i en svær situation, ved at skulle overtage posten fra en populær generalkonsul, der nyder respekt i grænselandet.
»Det er trist at Bertel Haarder efter så mange års godt arbejde stilles i dette dilemma. Heldigvis er han mand for at træffe en fin beslutning,« skriver en bruger på JP Politiks Facebookvæg.
»At sætte Bertel Haarder i den klemme er ikke smart,« skriver en anden læser uafhængigt, mens en tredje er stærkt utilfreds med statsministerens manøvre.
»Klassisk, lusket rævekage bagt i Løkkes utroværdige hjerne, men trist at netop Bertel Haarder – Venstres troværdige hjørnesten – skulle klaskes på Lars Løkkes lyssky limpind.«