Fortsæt til indhold
Politik

Lars Hedegaard dropper at stille op til Folketinget

Den islamkritiske forfatter og debattør stiller alligevel ikke op som løsgænger ved det kommende folketingsvalg.

Debattøren og islamkritikeren Lars Hedegaard går alligevel ikke efter en fast plads i Folketinget efter næste valg.

"Jeg har besluttet mig for ikke at opstille," siger den 72-årige Hedegaard mandag til Politiko.dk.

Årsagen er, at han arbejder på en bog om det attentatforsøg, han blev udsat for i februar 2013 ved sit daværende hjem på Frederiksberg i København. Bogen ventes at udkomme til september.

"Jeg var nok lidt overmodig, da jeg besluttede mig for at stille op. Jeg kan ikke rende rundt i Vestsjælland og kysse babyer samtidig med, at jeg også skal passe det andet," siger Lars Hedegaard til Politiko.dk.

Lars Hedegaard meddelte sit folketingskandidatur i oktober sidste år. Her annoncerede han, at han stillede op som løsgænger, og ville forsøge at erobre et kredsmandat i Sjællands Storkreds. En mission, der vil kræve omkring 20.000 personlige stemmer.

Kun to gange siden Grundloven blev ændret i 1953, er det lykkes løsgængere at blive valgt ind i Folketinget. Den ene var komikeren Jacob Haugaard, som blev valgt i 1994, mens den anden var Hans Schmidt, der repræsenterede det tyske mindretal i Sønderjylland i 1953.