Fortsæt til indhold
Politik

Thorning: Tal pænere om de arbejdsløse

»Jeg blive rigtig ked af det, når vi i et samfund som det danske tillader os at tale så negativt om de arbejdsløse,« siger statsministeren.

Debatten om ledige på overførselsindkomster kan til tider blive hård, og det fik tirsdag statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) til at løfte pegefingeren:

”Jeg vil gerne advare mod at tale så negativt om de arbejdsløse. Jeg bliver rigtig ked af det, når vi i et samfund som det danske, tillader os at tale så negativt om de arbejdsløse og nærmest giver indtryk af, at de ikke gider arbejde,” sagde hun, da hun mødte pressen efter Folketingets spørgetime.

”Min oplevelse er, at langt, langt de fleste arbejdsløse ønsker at få et arbejde, og det bør vi tage hensyn til i vores samtaler,” tilføjede statsministeren.

På baggrund af DR-programmet ”Den dag de fremmede forsvandt” har regeringens vicestatsminister, den radikale formand Morten Østergaard, efterlyst hårdere sanktioner over for ledige, der takker nej til et job, fordi det enten ikke passer dem, eller fordi de ikke mener, at de får nok ud af at tage det.

”Det er en hån mod de mange mennesker, der går på arbejde, selv om forskellen til understøttelse er beskeden, når nogle ledige aktivt vælger et job fra, fordi de på grund af en systemfejl kan fastholde deres offentlige forsørgelse,” sagde økonomi- og indenrigsminister Morten Østergaard i et interview med Jyllands-Posten fredag i sidste uge.

Dagens spørgetime i folketingssalen kom på lange stræk til at handle om netop samme debat: Hvad skal sanktionerne være, hvis ledige takker nej til et arbejde? Og er gevinsten ved at tage et job i virkeligheden stor nok?

Efter spørgetimen gjorde Thorning sin holdning klar. Hun mener, at Morten Østergaard har rejst en ”god og relevant diskussion.”

”Selvfølgelig skal de arbejdsløse stå til rådighed for det arbejde, der er. Også selvom det er et lavtlønnet arbejde, der måske ligger lidt langt væk geografisk, og selvom det er uden for ens faglige område, så skal man som arbejdsløs dagpengemodtager eller kontanthjælpsmodtager stå til rådighed for det arbejde, der er,” sagde Thorning.

Hun tilføjede, at der – set med hendes øjne – er ”ret stramme” regler for, at ledige netop skal stå til rådighed for arbejdsmarkedet.

I kølvandet på ”Den dag de fremmede forsvandt” er det faldet flere for brystet, at en af deltagerne takker nej til et job, fordi 2.000 kr. ekstra om måneden ikke var nok til at få ham til at droppe dagpengene og arbejde på fuld tid.

Thorning nævnte således direkte det debatskabende program:

”Vi har alle sammen set de TV-udsendelser, som har været sendt på DR. Og det er jo forstemmende på den måde, at vi jo ikke vil have et samfund, hvor man kan sige nej til et arbejde. Hvis der er et arbejde, skal man sige ja til det,” sagde Thorning.

Alligevel mener statsministeren ikke, at det konkrete eksempel fra DR-programmet er i orden:

”Jeg tror, man skal passe rigtig meget på med at råbe, at reglerne skal ændres, fordi man ser ét eksempel, som virker forkert. Og jeg synes også, det virker forkert,” sagde hun.