Fortsæt til indhold
Politik

Cordsen: Tre bud på ny S-gruppeformand

Med dagens ministerrokade, skal Socialdemokraterne have ny gruppeformand efter Henrik Dam Kristensen. Tre navne nævnes.

I kølvandet på fredagens ministerrokade, hvor Karen Hækkerup er trådt ud af dansk politik, skal Socialdemokraterne igen have ny gruppeformand.

Det skyldes, at den nuværende mand på posten, Henrik Dam Kristensen, er blevet ny beskæftigelsesminister efter Mette Frederiksen, som er rykket ind i Justitsministeriet.

Endnu er det for tidligt at udråbe en favorit, men ifølge Jyllands-Postens politiske redaktør, Christine Cordsen, nævnes tre socialdemokratiske navne allerede på Christiansborgs rygtebørs.

Det forlyder, at statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) gerne ser Morten Bødskov som formand for folketingsgruppen, fortæller Christine Cordsen.

”Han er en meget loyal Thorning-støtte, men det er tvivlsomt om den socialdemokratiske folketingsgruppe vil accepterede ham som ny gruppeformand. Det skyldes især den måde, han måtte gå af som justitsminister på efter balladen om nødløgnen til Folketingets retsudvalg,” siger Christine Cordsen.

Fødevareminister Mette Gjerskov (S) og hendes embedsmænd skal bruge endnu mere tid på at forklare, hvorfor et pizzeria i København ikke er blevet lukket af myndighederne.

Et andet potentielt bud som gruppeformand er tidligere fødevareminister Mette Gjerskov, som i dag er formand for Det Udenrigspolitiske Nævn. Hun tilhører den socialdemokratiske kaffeklub Rustbankerne, der udgør den traditionelle venstrefløj i partiet og er den mindste af partiets tre klubber.

Et tredje navn, der nævnes blandt socialdemokrater på Christiansborgs gange, er den nuværende forsvarsordfører Ole Hækkerup.

Socialdemokratiets politiske ordfører, Ole Hækkerup.

Han er egentlig udset til at blive politisk ordfører, mens højgravide Maja Panduro er på barsel. Men han nævnes altså også som en mulig gruppeformand, fortæller Christine Cordsen.

Forhandlingen om gruppeformandsposten foregår mellem de tre socialdemokratiske kaffeklubber, som især spiller en rolle, når der skal besættes poster i gruppen. Ambitionen er at finde en model, som alle kan leve med, så man undgår ballade.

Det vil typisk ske i en større handel, som også betyder, at der rokeres rundt på andre ordførerposter.

Denne gang spiller det kommende folketingsvalg ind som en ekstra dimension i kabale-forhandlingerne.

”Folk lurer på, hvem der er i kamp med hvem rundt om i storkredsene, og hvordan en post med god mulighed for profilering kan komme til at spille ind på chancerne for genvalg,” forklarer Christine Cordsen.

Henrik Dam Kristensen blev gruppeformand i august sidste år, efter han forlod sin daværende post som transportminister.