S undsiger Villy Søvndal
S vil forhandle med DF om alle politiske områder - også selvom Villy Søvndal slår sig i tøjret.
I weekenden erklærede Villy Søvndal, at Dansk Folkeparti ikke vil få indflydelse på tunge politiske områder som økonomi og udlændingepolitik.
Det skulle gennemføres med de »naturlige allierede, Enhedslisten og De Radikale«, sagde Søvndal til Politiken.
S-ordfører: Vi satser bredt
Men den udlægning afviser Socialdemokraternes politiske ordfører, Henrik Sass Larsen.
Han fastslår, at alle partier vil blive indbudt til forhandlinger, hvis en S-ledet regering skal indgå politiske aftaler.
»Det kommer til at stå i vores regeringsgrundlag, at vi ønsker brede forlig. Det er klart, at vi er mere enige med nogle partier end med andre. Men vi har et ønske om at gøre op med blokpolitikken,« siger Henrik Sass Larsen.
S og DF samarbejder allerede
Det vil også kunne betyde reelle forhandlinger med DF.
»Det kan man sagtens forestille sig på delområder. Men vi kommer ikke til at basere vores centrale politik på DF,« siger Sass Larsen.
Han slår samtidig fast, at S og SF allerede er i forlig på en række områder med Dansk Folkeparti, og derfor skal der samarbejdes.
Villy Søvndal vil ikke kommentere udtalelserne fra Henrik Sass Larsen.
Radikal ærgrelse
Hos De Radikale ærgrer partileder Margrethe Vestager sig over, at der nu er skabt forvirring om, hvad S og SF ønsker, når det gælder Dansk Folkeparti.
»Jeg var glad for Villys melding, fordi den var meget, meget klar. Og jeg tror, at det er vigtigt for mange mennesker, at de ved, at vi får en ny regering og en ny politik, hvor Dansk Folkeparti ikke sætter kursen,« siger Margrethe Vestager.