Pia Kjærsgaard: Ingen bred asylaftale
Dansk Folkeparti har en asylaftale med regeringen og indgår intet politisk bredt forlig, siger partileder Pia Kjærsgaard. Ny Alliance ser egne fingeraftryk i regeringsgrundlag.
Dansk Folkeparti indgår ikke et bredt forlig om asyl. Partiet har en aftale med regeringen og ønsker ikke andre partier med.
Det siger partileder Pia Kjærsgaard, som også ser skeptisk på en skattereform i regeringsgrundlaget.
- Der er en klar erkendelse i regeringsgrundlaget, at forligene med Dansk Folkeparti om asyl- og skattepolitikken selvfølgelig bliver overholdt. På andre store områder som klima, energi, miljø og kvalitetsreform ønsker jeg andre partier med, siger hun.
Dansk Folkeparti støtter skattestoppet, men ser skeptisk på en skattereform, som regeringens skattekommissionen i 2009 skal aflevere sin rapport om.
- Det er ikke noget, vi har ønsket, siger Pia Kjærsgaard, som dog overordnet set er tilfreds med udspillet.
Ny Alliance ser fingeraftryk
Ny Alliance mener også, at partiet har påvirket regeringsgrundlaget. Der er fingeraftryk i højere ulandsbistand, en klimafond samt en skattereform.
Det siger i hvert fald partistifteren Gitte Seeberg, som dog kritiserer regeringens idéer for afviste irakiske asylsøgere.
- Det er for tyndt. Vi ville godt være gået noget videre end regeringen. Det er ikke nok, at man blot løser børnefamiliernes problem. De skal også have lov at arbejde, siger hun.
Dansk Flygtningehælp er skuffet
Dansk Flygtningehjælp er skuffet over en fortsat uvis fremtid for de afviste irakiske ayslansøgere.
De afviste irakiske asylansøgere med børn skal have mulighed for at bo i særlige boliger uden for asylcentrene, og børnene og de unge skal tilbydes bedre uddannelse. Det fremgår af det regeringsgrundlag, som regeringen præsenterede torsdag.
Løsningen adskiller sig ikke fra, hvad statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) lagde op til før valget. Og det er ikke godt nok, mener Dansk Flygtningehjælp.
"Jeg ser ingen løsning for de irakiske asylansøgere, som ikke kan hjemsendes. Det er stadigvæk for dårligt at humpe af sted med nogle forbedringer af vilkårene, når man med rette burde agere i overensstemmelse med FNs Flygtningehøjkommissariat og give de mennesker en opholdstilladelse," siger generalsekretær Andreas Kamm, der ikke mindst havde håbet på en løsning for irakerne fra det sydlige og centrale Irak.
Røde Kors afventer drøftelser
Dansk Røde Kors mener heller ikke, at udmeldingen ændrer situationen for de afviste irakere. Organisationen afventer nu drøftelserne om en bred politisk løsning på irakernes fremtid, som regeringen lægger op til.
"De lever fortsat i usikkerhed. Den optimale løsning er at give dem ophold her i landet, men det sker næppe. Men det er svært at sige, hvor det ender, før drøftelserne er færdige, siger leder af asylafdelingen i Dansk Røde Kors," Jørgen Chemnitz.