Overblik: Regeringen vil udvise flere kriminelle med ny reform
Flere udvisninger, en ambassadør tilbage til Syrien og gps-fodlænker er blandt elementerne i udvisningsreform. Få overblikket her.
Regeringen har fredag præsenteret sit udspil til en udvisningsreform.
Her er hovedpunkter fra udspillet, som skal drøftes med Folketingets partier og senere vedtages i Folketingssalen:
Som allerede meddelt af statsminister Mette Frederiksen (S) i nytårstalen ønsker regeringen fremover »som det helt klare udgangspunkt« at kunne udvise kriminelle udlændinge, der begår alvorlig kriminalitet, for eksempel grov vold og voldtægt, der udløser mindst et års ubetinget fængsel.
Forslaget kan være i strid med Den Europæiske Menneskerettighedskonvention, og regeringen har selv sagt, at den løber en procesrisiko. Justitsministeriet har også vurderet, at forslaget er forbundet med ”betydelig usikkerhed”, i forhold til om det er i strid med konventionen.
Regeringen ønsker at genåbne den danske ambassade i Syrien. Danmark har allerede en ambassadør til Syrien, men på grund af situationen i landet har ambassadøren lige nu kontor i Libanon. Regeringen vil også have en såkaldt udsendelsesambassadør.
Regeringen vil fordoble pengebeløbet, man vil give til afviste asylansøgere, flygtninge og familiesammenførte, der har fået deres opholdstilladelse inddraget eller nægtet forlænget, hvis de i resten af 2026 udrejser frivilligt til Syrien eller Afghanistan.
Det samme gælder udlændinge med oprindelse i de såkaldte Menapt-lande, som er en gruppe af primært muslimske lande i Mellemøsten, Nordafrika, samt Pakistan og Tyrkiet.
Der skal indføres en gps-fodlænkeordning til kriminelle udlændinge på udrejsecentre, som ikke overholder deres kontrolforpligtelser. De skal efter en eventuel afsoning bære gps-fodlænke i et år.
Hvis de fjerner gps-fodlænken, vil de kunne blive idømt en frihedsstraf, der som udgangspunkt afsones i fodlænke på et udrejsecenter. Hvis udlændingene derefter igen overtræder vilkårene for afsoning i fodlænke, skal de i fængsel.
Kilde: Udlændinge- og Integrationsministeriet