Derfor er det svært for kvinder at forhandle løn: Det kan opfattes som ærgerrigt
Vil du have mere i løn? Så skal du lytte med, når Nina og Marchen giver deres bedste råd, smutveje og argumenter til at overtale din chef.
Hvorfor er kvinder notorisk ringere til at forhandle løn end mænd? Det ser Jyllands-Posten nærmere på i en podcast-serien ”Overskudskvinder”.
Professor i nationaløkonomi Nina Smith og Jyllands-Postens chefredaktør Marchen Neel Gjertsen har begge siddet for enden af forhandlingsbordet, og en ting går igen. Kvinderne er langt dårligere end mændene til at få flere lønkroner med derfra – og det bliver udnyttet.
Men hvorfor vil Marchen ikke dele sin egen løn? Lyt med til podcastens episode ni: Klæd dig godt på til en lønforhandling.
Værter: Jyllands-Postens chefredaktør, Marchen Neel Gjertsen, og professor i nationaløkonomi Nina Smith
Tilrettelæggelse og produktion: Pernille Skytte
Musik: Asbjørn Kjærgaard-Pedersen
Redaktør: Jacob Grosen
Foto: Kasper Løftgaard
Læs mere på jp.dk/overskudskvinder.
Kom med til liveoptagelse af Overskudskvinder d. 25. november.
Find Nina Smith og Anne-Mette Barfods bog ”Overskudskvinder – økonomernes vej til det frie og lige liv” her.