Spar op til 70.000 kr. i skat med en hybrid-firmabil og få større motor og mere udstyr
Lyt til historien om den nye Polestar 2, der overbeviser stort i den første prøvekørsel. Bilradio har også et stort tema om firmabiler, hvor man kan spare mange penge ved at vælge en grøn bil.
Markedet for elbiler mellem 300.000-450.000 kr. eksploderer, og nu lander Volvos nye sportslige bilmærke, Polestar, i Danmark.
Værten, Christian Schacht, har testet den svensk-kinesiske bil, og i denne uges Bilradio kan du høre, hvorfor han mener, den er så god, mens markedsanalytiker Jan lang fra Bilbasen vurderer mærkets muligheder i Danmark.
Bilradio zoomer også ind på den markante udvikling på firmabilmarkedet. Nye beregninger viser, at grønne biler ikke bare er billigst for firmabilbrugeren, men også kan være økonomisk fordelagtigt for virksomhederne.
Tidskoder:
02:18: Nyheden om: Bilradio har testet Polestar 2. Hvad er dommen?
15:00: Nyheden om: Konfiskationsregler skaber god kørestil og dermed bedre køresikkerhed
18:00: Tema om grøn omstilling for firmabilister: Du kan spare mange penge ved at vælge en plug-in hybrid eller elbil som firmabil
Du kan finde afsnittet i bla. iTunes eller Spotify. Du kan også lytte til tidligere afsnit herunder.