Fortsæt til indhold
NB-Borgen nyhedsbrev

Så går regeringsforhandlingerne i gang!

Mette Frederiksen har i første omgang indbudt syv partier.

God eftermiddag,

I dag er dagen, hvor de fleste sådan for alvor kan begynde at ryste valgkampen og folketingsvalget ud af systemet igen.

I går – dagen efter folketingsvalget – pumpede adrenalinen og søvnmanglen stadig rundt i kroppen, og de trætte politikere blev nok engang sendt en tur gennem følelsesregistret i takt med, at de personlige stemmer blev optalt.

Mange har nok langt om længe fået sovet bare lidt ud i dag, og det er blevet tid til de to vigtige opgaver, der venter i kølvandet på tirsdagens valg:

Selvransagelsen og regeringsdannelsen.

Vi tager fat på begge dele i dagens politiske overblik.

  1. Regeringsforhandlingerne går i gang
  2. Var Mette Frederiksens valg virkelig »okay«?
  3. Venstres alvorlige fare

1. Regeringsforhandlingerne går i gang

Fredag indleder Mette Frederiksen (S) forhandlingerne om dannelsen af en ny regering. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Statsminister Mette Frederiksen (S) er jo som bekendt blevet udpeget som forhandlingsleder – også kaldet kongelig undersøger – og det er derfor hende, der sidder for bordenden, når forhandlingerne om dannelsen af en ny regering går i gang i morgen, fredag.

Socialdemokratiet oplyser i en pressemeddelelse, at der indtil videre er planlagt møder fredag, søndag samt tirsdag og onsdag i næste uge.

I første omgang inviteres syv partier til sættemøder fredag: SF, Enhedslisten, De Radikale, Alternativet, Moderaterne, Venstre og De Konservative.

Det er dog ikke ensbetydende med, at det er de partier, Mette Frederiksen skal forsøge at danne en regering med.

Statsministeren fortalte dagen efter valget, at hun nu vil afsøge muligheden for at danne en centrum-venstre-regering, og i en pressemeddelelse fra Kongehuset lød det, at kong Frederiks opdrag til Mette Frederiksen er, at hun skal gå efter en regering med deltagelse af SF og De Radikale.

Hvordan det hele ender, eller hvor lang tid det kommer til at tage, ved ingen.

Moderaternes partileder og udenrigsminister, Lars Løkke Rasmussen – også kaldet manden med de afgørende mandater – opsummerede det på rammende vis tidligere i dag, da TV 2 fangede ham på Christiansborg:

»Vi er ved starten af noget, som jeg ikke tror, nogen har et præcist bud på, hvordan skal ende.«

Løkke har dog for længst givet sit eget bud på, hvordan det i hans optik bør ende: Med endnu en midterregering med ophæng i mindst ét rødt og mindst ét blåt parti.

2. Var Mette Frederiksens valg virkelig »okay«?

Folketingsvalget bød på en gevaldig tilbagegang til især Socialdemokratiet og Venstre.

På valgnatten tog Mette Frederiksen det ganske roligt og forklarede sit partis nedtur med, at »det slider at tage ansvar«.

Socialdemokratiet fik 21,8 pct. af stemmerne – en tilbagegang på 5,7 pct.point – og Mette Frederiksen bemærkede, at statsministre før hende har oplevet at miste endnu flere stemmer, hvilket fik hende til at konstatere:

»Det, synes jeg, sådan set er okay.«

Nu har mine kolleger så set nærmere på det »okay« valgresultat. Det viser sig, at Socialdemokratiet er gået tilbage på hele 99,6 pct. af alle valgsteder i landet, og at blødningen er størst i landdistrikterne.

Lektor på Aarhus Universitet Martin Vinæs er overbevist om, at det pauvre valgresultat vil få stor betydning for regeringsforhandlingerne.

»Hvis Socialdemokratiet igen vil være et rigtigt stort parti, så er det dummeste, de kan gøre, at indgå i en midterregering igen. Paradokset er, at det kan blive nødvendigt pga. Lars Løkke, der sidder med de afgørende mandater,« siger han til Jyllands-Posten.

3. Venstres alvorlige fare

Valgresultatet ser ikke meget bedre ud hos Venstre.

Bare 10,1 pct. af danskerne stemte på Troels Lund Poulsens parti, og også her var tilbagegangen stor landet over.

Plotter man resultaterne ind på et danmarkskort – og det har Jyllands-Posten gjort – står det klart, at Venstre nu geografisk er et særdeles vesttungt parti.

Stort i det sydlige Jylland og i det midt- og vestjyske.

Mellemstort langs Limfjorden i Nordjylland og visse steder på Fyn.

Småt i København, Aarhus, Odense, Aalborg samt på stort set hele Sjælland.

Ved valget mistede Venstre sågar begge sine mandater i København og er dermed nu slet ikke repræsenteret i landets hovedstad.

Det kunne dermed godt se ud, som om Venstre er i overhængende fare for at miste sin position som bredt favnende folkeparti, og valgresultatet får nu flere til at efterlyse selvransagelse i partiet.

En tidligere topfigur, der ønsker at være anonym, konstaterer det meget direkte over for Jyllands-Posten:

»Venstre er i alvorlig fare for at dø som folkeparti. Og hvis ikke man går i gang med en grundig drøftelse af, hvordan politikken skal laves om, dør det, næste gang der er valg.«

Det var det for i dag!

Vi vender stærkt – og endnu mere veludhvilede – tilbage i morgen med nyt fra regeringsforhandlingerne.

De bedste hilsner

Cathrine Bloch

Politisk journalist