55 i audiens hos kronprins Frederik

Mandag var 55 borgere mødt op til audiens hos kronprins Frederik for at takke for ordner, udnævnelser og medaljer

55 kvinder og mænd mødte mandag til audiens hos kronprins Frederik på Christiansborg Slot.

Følgende takkede for udnævnelse til ridder af 1. grad af dannebrogordenen:

CEO og koncernchef i PFA Pension, Henrik Tonsgaard Heideby, 2000 Frederiksberg.

Følgende takkede for udnævnelsen til ridder af dannebrogordenen:

Kontorchef i NaturErhvervstyrelsen, Lotte Dige Toft, 2860 Søborg, kontorchef i NaturErhvervstyrelsen, Peter Ritzau Eigaard, 4330 Hvalsø, dommer ved Retten i Svendborg, Anders Munch Jensen, 5500 Middelfart, kontorchef i NaturErhvervstyrelsen, Troels Pade, 2100 København Ø, bankdirektør i Nørresundby Bank, Finn Øst Andersson, 9210 Aalborg SØ, kontorchef i Erhvervs- og Vækstministeriets departement, Sidsel Due Nordengaard, 2820 Gentofte.

For den kongelige belønningsmedalje i guld takkede:

Fhv. director of Business Development Airborne i Terma A/S, Henning Aage Hansen, 8520 Lystrup.

Følgende takkede for den kongelige belønningsmedalje med krone:

Kunderådgiver i Spar Nord Bank A/S, Knud Erik Jensen, 9830 Tårs, bogholder i STAEDTLER (Nordic) A/S, Ane-Grethe Jallov, 2770 Kastrup, maskinchef i Rederiet A.P. Møller A/S, Svend Georg Pedersen, 8654 Bryrup, fhv. blandemester i DK Beton A/S, Jørgen Hansen, 4030 Tune.

For den kongelige belønningsmedalje takkede:

Servicekonsulent i Cederroth Danmark A/S, Otto Peter Pallesen, 4700 Næstved, regional Sales Manager i SPX Flow Technology Danmark A/S, Anne-Grethe Frank Christensen, 3550 Slangerup, fhv. overassistent i Rockwool A/S, Hanne Hartung Larsen, 4000 Roskilde, elektriker i DONG Energy Thermal Power A/S, Carl Nikolaj Petersen, 6200 Aabenraa, økonomiassistent i Billund Lufthavn A/S, Dinna Gade Guldager, 7190 Billund, fhv. kontorassistent i NRGi Netservice A/S, Birthe Andersen, 8700 Horsens, lastvognsmekaniker i Iveco Århus, Aksel Storm Rasmussen, 8382 Hinnerup, fhv. gartner i Gartneriet Gedeholm, Jens Christian Lohmann Rydahl, 5690 Tommerup, maskinfører i Vennelyst Ingeniør- og Entreprenørforretning, Kaj Pedersen, 9800 Hjørring, fhv. chauffør i Dansk Landbrugs Grovvareselskab a.m.b.a., Henning Thomsen Erlang, 6372 Bylderup-Bov.

Følgende takkede for fortjenstmedaljen i sølv:

Lægesekretær på Aalborg Universitetshospital, Kirsten Pilgaard Bering, 9210 Aalborg SØ, bruger af beskyttet værksted i Center for Job og Oplevelse, Jens Evald Christensen, 3200 Helsinge, sygeplejerske på Odense Universitetshospital, Kirsten Marie Schrøder, 5250 Odense SV, sygeplejerske på Regionshospitalet Herning, Linda Else Holger, 7400 Herning, specialkonsulent i Skat Kundeservice, Bjarne Tønning, 8600 Silkeborg, sygeplejerske på Regionshospitalet Herning, Lise Pedersen, 7400 Herning, specialist i Randers Kommune, Kirsten Ohmand Jensen, 8930 Randers NØ, sygeplejerske på Kolding Sygehus, Annalise Kristensen, 5500 Middelfart, sekretær i PsykologHuset for Børn og Unge, Karin Svensson, 2980 Kokkedal, specialkonsulent i Skat Indsats, Jetty Hanne Hvenegaard Kristensen, 2690 Karlslunde, specialkonsulent i Skat Hovedcentret, Tom Michael Wiese, 2650 Hvidovre, risikostyringskoordinator i Sorø Kommune, Ole Seneka, 4293 Dianalund, rengøringsassistent på Sølund, Kirsten Bach Sørensen, 8660 Skanderborg, løn- og personalekonsulent i Struer Kommune, Aase Odgaard Pedersen, 7790 Thyholm, overlærer på Herningvej Skole, Holger Hassing Povlsen, 9000 Aalborg, overlærer på Rasmus Rask Skolen, Inge Jørgensen, 5792 Årslev, iT-medarbejder i Direktoratet for Kriminalforsorgen, Finn Heron Købke, 4540 Fårevejle, værkstedsassistent i Guldborgsund Kommune, Ellen Lis Olsen, 4990 Sakskøbing, social- og sundhedshjælper i Område Midtbyen, Erild Kjær Andersen, 8000 Aarhus, klinikassistent i Københavns Kommune, Anne Roholm Bruun, 2400 København NV, hjemmehjælper i Favrskov Kommune, Gitte Birgit Irene Larsen, 8370 Hadsten, tandklinikassistent i Tandplejen, Helsingør Kommune, Vibeke Ursulla Ruby, 3070 Snekkersten, pædagog i Specialcenter Kalundborg, Ruth Elisabeth Olsen, 4593 Eskebjerg, fhv. trafikkontrollør i DSB, Hans Kristian Nikolaisen, 3650 Ølstykke, social- og sundhedsassistent på Psykiatrisk Center Hvidovre, Kate Ena Willmarst, 2650 Hvidovre, tandklinikassistent i Tandplejen, Helsingør Kommune, Tora Elisabet Larsen, 3060 Espergærde, skovarbejder i Naturstyrelsen, Jon Lønstrup, 9493 Saltum, servicemedarbejder på Aarhus Universitetshospital, Ejgild Sommerdal Kuntz, 8382 Hinnerup, omsorgsmedhjælper på Specialcenter Øst, Birgit Andersen, 4200 Slagelse, marinespecialist, Per Toft Justesen, 8800 Viborg.

Følgende takkede for udnævnelse:

Sognepræst i Skalborg Pastorat, provst i Aalborg østre Stift, Christian Bjørn Krüger, 9000 Aalborg.

Følgende var i afskedsaudiens:

Kommandør, flotilleadmiral, Henrik Andersen, 2100 København Ø, afskediget fra udgangen af februar 2014, sognepræst i Torsted Pastorat, provst for Horsens Provsti i Århus Stift, Litten Hjorth, 5000 Odense, afskediget fra udgangen af december 2013.

Ritzau

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læstelisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.